اجراي طرح پابند الکترونيکي در مازندران از سال جديد/کاهش سرقت ها در مازندران
اجراي طرح پابند الکترونيکي در مازندران از سال جديد/کاهش سرقت ها در مازندران
فرمانده انتظامي مازندران از اجراي طرح پابند الکترونيکي از سال جديد در استان خبر داد و گفت: وقوع سرقت منزل که از دغدغه هاي مردم و مسئولان استان بوده طي سال جاري 29 درصد کاهش يافت.

به گزارش‌ خبرنگارآفاق‌ آنلاین از ساری، سردار “حسن مفخمي شهرستاني” در نشست خبري پايان سال با خبرنگاران رسانه هاي جمعي استان ضمن تبريک حلول ماه رمضان و در پيش بودن سال نو و آرزوي قبولي طاعات و عبادات به تشريح عملکرد فرماندهي انتظامي استان در حوزه  هاي مختلف ماموريتي در سال ۱۴۰۲ پرداخت .

وي تصريح کرد: يکي از ماموريت هاي عملياتي پليس ارائه خدمات انتظامي در بخش مرکز فوريت هاي پليسي ۱۱۰  است که در طول سال ۱۴۰۲ بيش از ۲ ميليون و ۴۱۸ هزار تماس با مرکز فوريت هاي پليسي داشته اند که از اين ميزان تماس، يک ميليون و ۱۷۱ هزار تماس عملياتي شد.

فرمانده انتظامي مازندران با اشاره به اينکه وقوع سرقت ها در استان به دغدغه اي براي مردم و مسئولان تبديل شده بود، اظهار کرد: با تلاش ماموران پليس هاي تخصصي در استان و انتظامي شهرستان ها در سال جاري شاهد کاهش وقوع سرقت ها در حوزه هاي سرقت منزل، سرقت احشام ، سرقت مغازه و سرقت خودرو بوده ايم .

سردار مفخمي با اشاره به تعريف کمربندي امنيتي براي پيشگيري از سرقت سارقان غير بومي طلاجات در استان، اظهار داشت: با اقدام هوشمندانه پليس در سطح استان خيلي از باندها قبل از ورود به استان شناسايي و دستگير شدند که يکي از مهمترين اين اقدامات شناسايي و انهدام باند سارقان مسلح در درگيري با ماموران پليس در شهرستان نکا بوده است.

وي با اشاره به کاهش ۹ درصدي سرقت خودرو در استان، اذعان داشت: اغلب خودرهايي که مورد سرقت قرار مي گيرند خودرهاي مدل پايين، موتورسيکلت ها و خودروهايي است که از ايمني کافي برخوردار نيستند ضمن اين که با تعريف کمربند امنيتي ايجاد شده ۴۴۷ خودروي سرقتي در سال جاري  در سطح استان کشف شده است.

مفخمي شهرستاني کاهش ۳۰ درصدي سرقت مغازه و کاهش ۱۵ درصدي سرقت احشام  را از ديگر موضوعات قابل توجه در مهار سرقت ها عنوان کرد و گفت: در سال ۱۴۰۲ نسبت کشف به وقوع سرقت ها ۳۶ درصد افزايش داشته است و تلاش ما بيشتر بر اين است که اموال سرقت شده به دست صاحبان آن برسد.

وي از بازگشت اموال مسروقه به بيش از ۱۸۸۱ مالباخته در سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود: بيش از ۱۸ هزار و ۴۰۳ سارق در حوزه سرقت هاي مهمه شناسايي ، دستگير و به مرجع قضائي تحويل شدند.

فرمانده انتظامي مازندران با اشاره به اينکه در سال جاري شاهد افزايش ۱۶ درصد قتل ها در استان بوده ايم اما کليه قتل هاي به وقوع پيوسته در استان با تلاش کارآگاهان پليس آگاهي همه قتل ها کشف شد.

وی همچنين به ارائه خدمات پليس آگاهي به شهروندان در حوزه هاي مختلف سوء پيشينه، احراز اصالت خودرو و موتورسيکلت، بررسي صحنه جرم، بررسي ادله الکترونيک،اشاره کرد و افزود: بيش از ۱۳ هزار خدمت در اين حوزه ها به مردم استان ارائه شد.

سردار مفخمي شهرستاني با اشاره به اينکه استان مازندران مقصد سفر اغلب گردشگران و مسافران در ايام تعطيلات نوروز و در روزهاي پاياني هفته در طول سال از اقصي نقاط کشور است، افزود: در طول سال جاري بيش از ۵۸۶ ميليون تردد در محورهاي مواصلاتي و بين شهري استان توسط دوربين هاي تردد شمار به ثبت رسيده است .

وي از کاهش ۲ درصدي فوتي ها و ۱۳درصدي مجروحين در حوادث رانندگي برون شهري خبر داد و افزود: در طي اين مدت شاهد افزايش ۶۰درصدي اعمال قانون در محورهاي برون شهري هستيم .

فرمانده انتظامي مازندران خطاب به معدود افرادي که قصد هنجارشکني و تخلفات حادثه ساز در ايام تعطيلات نوروز ۱۴۰۳ را دارند، هشدار داد : در صورت بروز هرگونه تخلفات حادثه ساز و هنجارشکني در جاده ها، خودرو ها به دو صورت ساعتي و يا تا پايان تعطيلات توقيف خواهند شد .

وي افزود: در حوزه درون شهري نيز شاهد کاهش ۵ درصدي فوتي ها و افزايش ۲ درصدي مجروحين حوادث رانندگي هستيم .

سردار مفخمي همچنين به افزايش خدمات پليس راهور استان در حوزه هاي مختلف خدماتي اعم خدمات شماره گذاري  و نقل و انتقال خودروها، صدور گواهينامه ، تعويض پلاک خودروهاي مزايده اي و وارداتي خبر داد و افزود:بيش از ۱۰ هزار دستگاه موتورسيکلت غرسوده در پارکينگ ها و ۲ هزار خودرو تعيين تکليف شدند.

فرمانده انتظامي مازندران با اشاره به اينکه ۱۷۴ جلد گواهينامه بعلت حد نصاب نمره منفي ضبط شد، افزود: در همين ارتباط بيش از ۸۵۱  جلد گواهينامه رانندگي افرادي که از موادمخدر و داروهاي روانگردان استفاده کرده اند، ضبط شد.

فرمانده انتظامي مازندران با اشاره به ماموريت و رسالت معاونت فرهنگي و اجتماعي پليس بعنوان پل ارتباطي مردم و پليس و اطلاع رساني و آگاهي بخشي عمومي به شهروندان در راستاي پيشگيري از جرايم، افزود: يکي از بخش هاي مهم و تاثير گذار در معاونت اجتماعي مراکز مشاوره و مددکاري و ارائه خدمات مشاروه اي به مراجعه کنندگان است .

وي از مراجعه ۴۲۱۶ نفر به مرکز مشاوره آرامش فرماندهي انتظامي استان در طول سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود: بيش از ۴۰ هزار و ۸۷۳ فقره پرونده به دواير مشاوره و مددکاري کلانتري ها ارجاع شد که ۷۹ درصد منجر به مصالحه و سازش شد.

سردار مفخمي افزود: بيش از ۴۹۲ جلسه آموزش همگاني در مدارس، دانشگاه ها ، مساجد ، ۹۱ نمايشگاه آسيب هاي اجتماعي و ۱۲۸۵ جلسه تعاملي با سازمان ها و دستگاه هاي دولتي و مردم نهاد در حوزه نظم و امنيت برگزار شد.

فرمانده انتظامي مازندران با اشاره به کشف ۳ تن و ۵۲۵ کيلو گرم نواع موادمخدر از انهدام ۵۹ باند تهيه وتوزيع موادمخدر خبر داد و افزود: ۶۲۴۸ خرده فروش موادمخدر، ۱۵ هزار و ۷۱۰ متهم به موادمخدر، ۶۷۲۴ معتاد متجاهر در حوزه ماده ۱۵ و ۲۱۵۴ معتاد متجاهر در حوزه ماده ۱۶ دستگير و جمع آوري شدند.

سردار مفخمي با اشاره به عنمليات ضربتي پليس در شهرستان نکا از کشف بيش از ۱۰۰ کيلو گرم ترياک و هلاکت قاچاقچي موادمخدر در درگيري با ماموران پليس خبر داد و افزود: موادمخدر خط قرمز پليس بوده و پليس با سوداگران مرگ برابر قانون مقتدرانه برخورد خواهد کرد.

وي با اشاره به افزايش ۷ درصدي جرايم سايبري در سطح استان از افزايش ۶۲ درصدي وقوع برداشت هاي غيرمجاز از حساب بانکي افراد در استان در طول سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود: در حوزه کشفيات جرايم سايبري نيز شاهد افزايش ۱۰۸ درصدي و دستگيري ۱۵۷۳ متهم در اين حوزه هستيم .

فرمانده انتظامي مازندران با اشاره به حلول ماه رمضان و تاکيد بر حفظ حرمت اين ماه عزيز از سوي شهروندان ، از اعمال مقررات و قوانين مرتبط با اين ماه در حوزه اماکن عمومي اشاره کرد و افزود: مراکز پذيرايي که قصد فعاليت در ايام ماه مبارک رمضان را دارند بايد مجوز هاي لازم را از اماکن اخذ کنند.

وي از بازديد ۷۴ هزار و ۸۷۸ واحد صنفي در سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود: در حوزه اخطار پلمب ۲۱۸ درصد، در حوزه پلمب واحدهاي صنفي متخلف ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزايش داشته ايم.

سردار مفخمي همچنين به تماس ۶۱ هزار و ۱۰۰ تماس با دفتر نظارت همگاني پليس ۱۹۷ در طول سال جاري خبر داد و افزود: تماس ها در حوزه مشاوره و راهنمايي، انتقاد، پيشنهاد و درخواست، شکايت و تقدير و تشکر از عملکرد پليس بوده است.

وي با بيان اينکه در حوزه پليس امنيت اقتصادي بيش از ۳۰ هزار ميليارد ريال از پرونده ها کشف و مورد بررسي قرار گرفت، افزود: در جرايم مختلف اقتصادي اعم از پولشويي، اخلال در نظام اقتصادي، احتکار ، زمين خواري و…  شاهد افزايش ۱۰ درصدي دستگيري ها هستيم .

فرمانده انتظامي مازندران با اشاره به عزم جدي پليس در مقابله با قاقچا چوب آلات جنگلي قاچاق، افزود: در طول سال جاري ۱۹۹۰ تن انواع چوب آلات جنگلي کشف شد و۳ باند که در قطع درختان و قاچاق چوب آلات فعاليت داشته اند ، منهدم شدند.

سردار مفخمي از اجراي حکم جلب و دستگيري ۴۹ هزار و ۵۲۷ متهم از سوي پليس پيشگيري استان خبر داد و افزود: طرح امنيت محله محور از جمله طرح هاي پليس در سطح شهرستان هاي استان بوده که نق مهمي در ارتقاي امنيت عمومي جامعه دارد .

وي با اشاره به شناسايي و معرفي مشمولان غائب و فراري از سوي پليس، عنوان داشت: چنانچه اين افراد اگر بخواهند از پليس خدمات بگيرند شناسايي و تحويل مراجع قضائي خواهند شد .

سردار مفخمي خطاب به اين دسته از افراد، گفت: اگر مشمولان غائب به صورت خود معرف خود را به مراکز پليس معرفي کنند، اين قول را مي دهم که در همين استان تحت آموزش قرار گرفته و ادامه خدمت آنان نيز در اين استان باشد.

وي از تشکيل بيش از ۲۰۰ هزار پرونده در کلانتريها و پاسگاه ها در سال جاري خبر داد و افزود: در پاسخ به استعلام پزشکي قانوني ۳۸ هزار مکاتبه ارسال و ۳۳ هزار مکاتبه دريافت شد.

وي از ارائه خدمات بدرقه متهمان و زندانيان به ميزان ۶۱ هزار نفر خبر و خاطرنشان کرد: ماموران پليس پيشگيري سارقان مامورنما را که با البسه پليس و با استفاده از سلاح و تجهيزات پليسي از مردم اخاذي و سرقت مي کردند شناسايي و يکي از اين افراد را به هلاکت رسانده و دو نفر ديگر را دستگير کردند.

 

  • نویسنده : سمیه کریمی