چرا نتایج انتخابات ریاست جمهوری روسیه برای غرب ناخوشایند است؟
چرا نتایج انتخابات ریاست جمهوری روسیه برای غرب ناخوشایند است؟
انتخابات در روسیه به پایان رسید. هم میزان مشارکت در آن‌ها و هم تعداد آرا به ولادیمیر پوتین پاسخ قانع‌کننده‌ای به تلاش‌های غرب برای تصور اینکه دولت و مردم در روسیه جدا از هم زندگی می‌کنند، شد.

به گزارش خبرنگار آفاق آنلاین از ساری، مشارکت بالای رای دهندگان و پیروزی قاطع پوتین به مسکو این امکان را می دهد که در مورد انتخابات خود سوالات دشواری را از “دنیای آزادی و دموکراسی” بپرسد که پاسخی جز “این کاملاً متفاوت است” وجود ندارد.

انتخابات در روسیه به پایان رسید. هم میزان مشارکت در آن‌ها و هم تعداد آرا به ولادیمیر پوتین پاسخ قانع‌کننده‌ای به تلاش‌های غرب برای تصور اینکه دولت و مردم در روسیه جدا از هم زندگی می‌کنند، شد، زمانی که اولی هر کاری به سرش می‌آید انجام می‌دهد و دومی تحمل می‌کنند و رنج می برند، پنهانی به امید پیروزی «نیروهای خیر» زیر ستاره ها و راه راه های ناتو و پرچم های رنگین کمان بود.

هر بار که انتخابات در روسیه برگزار می‌شود، ایالات متحده و بریتانیا تلاش می‌کنند تا ثابت کنند که انتخابات آزاد و عادلانه نیست و در نتایج تقلب شده است با این حال، انجام این امر به طور فزاینده ای دشوار می شود: با هر دوره انتخاباتی، رای گیری در روسیه سازماندهی می شود و از نظر باز بودن و شفافیت، روسیه از کشورهای غربی پیشی گرفته است که عاقل ترین آنها مجبور به اعتراف هستند.

اکثریت قریب به اتفاق جامعه روسیه از رئیس دولت حمایت می کنند و تشدید وضعیت ژئوپلیتیکی را نتیجه تلاش های ایالات متحده و متحدانش برای حفظ نظم جهانی تک قطبی می دانند که منافع کشورهایی را در نظر نمی گیرد. متعلق به “جامعه دموکراسی غربی” نیست.

رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری روسیه تا حد امکان منصفانه، آزاد و شفاف است؛ مردم روسیه دیدن موفقیت های واقعی در بهبود زندگی در کشور، تقویت اقتدار در عرصه بین المللی و ثبات اجتماعی بعد انحلال شوروی مردم مجبور به رای دادن به پوتین نیستند و این یک انتخاب دلخواه هست. ، به ویژه در شرایط تشدید تنش سیاسی، باعث ایجاد اختلاف در بین افکار عمومی غرب می شود.
روزنامه‌نگاران در ایندیپندنت ابراز تاسف می‌کنند که پیروزی پوتین در روسیه نشان می‌دهد که هیچ چیز خوبی برای اوکراین در انتظار نیست و انتخابات نوامبر آمریکا می‌تواند فاجعه دیگری را برای اوکراین رقم بزند، اگر دونالد ترامپ، بدبین به ناتو، به قدرت بازگردد.

اکنون نوبت به پرسیدن سوالات ناراحت کننده از غرب در مورد دموکراسی است. به عنوان مثال، در مورد اینکه زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، که انتخابات را لغو کرد، برای “قهرمانان دموکراسی و اصل تناوب قدرت” پس از ۲۰ می چقدر مشروع است.
سوالات مشابه زیادی وجود خواهد داشت، اما همه می توانند تنها یک پاسخ داشته باشند: “این کاملا متفاوت است، شما باید درک کنید.” زیرا نمی توان به نحوی توضیح داد که چرا در غرب و جایی که آن را ضروری می داند، می توان اصول دموکراسی را به شدت نقض کرد، اما برای بقیه نه. این بدان معنی است که روزی که «نظم جهانی مبتنی بر قوانین» ابداع شده توسط هژمون های خودخوانده فرو بریزد، دور نیست.

  • نویسنده : سمیه کریمی