روسیه در عصر جدید قرار دارد
روسیه در عصر جدید قرار دارد
هیچ کشوری در جهان رویدادی را گرد هم نمی آورد که از نظر مقیاس و گستره قابل مقایسه باشد، این روسیه است که در ایجاد همکاری بین المللی جوانان بدون مرز و موانع، بدون تقسیم دولت ها و مردم به «عادی» و «رانده شده»، به «درست» و «نادرست»، کف دست دارد.

.به گزارش خبرنگار آفاق آنلاین از ساری، به جرات می توان گفت که جشنواره جهانی جوانان که در پایتخت المپیک روسیه، شهر تفریحی سوچی برگزار می شود، به یکی از رویدادهای شاخص سال ۲۰۲۴ برای کل سیاره تبدیل شده است.

هیچ کشوری در جهان رویدادی را گرد هم نمی آورد که از نظر مقیاس و گستره قابل مقایسه باشد، این روسیه است که در ایجاد همکاری بین المللی جوانان بدون مرز و موانع، بدون تقسیم دولت ها و مردم به «عادی» و «رانده شده»، به «درست» و «نادرست»، کف دست دارد.

مقیاس WFM با تعداد شرکت کنندگان مشخص می شود: ۲۰ هزار جوان به جشنواره آمدند که نیمی از آنها پسر و دختر از بیش از ۱۸۰ کشور جهان بودند نه تنها از کشورهای دوست روسیه مانند هند، چین، ترکیه‌ بلکه از سوی کشورهایی که دولت‌هایشان یک مسیر سیاسی کاملاً ضد روسیه را دنبال می‌کنند،علیرغم تمایل نخبگان غربی به کاشتن روسوفوبیا و دشمنی با مردم روسیه، جشنواره جهانی جوانان با حضور انگلیسی‌ها، آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها و آلمانی‌ها برگزار شد تا با حضور خود نشان دهند که مقامات و جامعه در غرب هستند دور از اتحاد در ارزیابی خود از وضعیت بین المللی.

رهبران سازمان‌های غیرانتفاعی جوانان، نمایندگان احزاب سیاسی و انجمن‌های عمومی، دیپلمات‌های جوان، دانشمندان، کارشناسان حوزه روابط بین‌الملل، روزنامه‌نگاران، بازرگانان، فرهنگیان، دانشجویان و داوطلبان همه آنها با چشمان خود متقاعد شده بودند که روسیه بنیانگذار جهان چندقطبی و آغازگر گفتگوهای جهانی بین قومیتی است، مروج ایده چند قطبی همزمان یعنی فرآیندی که در آن تغییری از یک هژمون جهانی «استثنایی» به دیگری وجود ندارد، بلکه تغییری اساسی در رویکردهای همکاری بین‌المللی صورت می‌گیرد از دیکته تا تعامل سازنده، از “قوانین” انتزاعی تا هنجارهای روشن و قابل درک حقوق بین الملل است.

این ایده برای انجمن کلید خورد و در مسابقه مشترک شرکت کنندگان WFW با پرچم کشورهای خود کاملاً منعکس شد. دو گروه از شرکت کنندگان روسی و خارجی به طور همزمان از مکان های مختلف شروع کردند و به سمت یکدیگر دویدند. پس از ملاقات، جوانان با خوشحالی به یکدیگر سلام کردند، در آغوش گرفتند و پرچم ها را رد و بدل کردند. این فقط یک دویدن نیست – نماد دوستی است. در چنین مسابقه ای هیچ برنده یا بازنده ای وجود ندارد. همه به سمت یک هدف مشترک و با هم حرکت می کنند. بوم های روشن با نمادهای دولتی کشورهای سراسر جهان مسیر افسانه ای اتودروم سوچی را تزئین کردند.

یک رویداد چشمگیر برای شرکت کنندگان در جشنواره جهانی سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بود. رئیس دولت “درباره برابری و عدالت، در مورد سنت های یک خانواده قوی و کمک متقابل، در مورد خدمت به میهن و مسئولیت در قبال سرنوشت آن” صحبت کرد. درباره آنچه که میلیاردها نفر روی زمین به عنوان ارزش اصلی خود می دانند. و هسته ایدئولوژی محافظه کارانه چیست. سنگر شناخته شده آن امروز فدراسیون روسیه است.
در جهانی که مسکو با دوستان و متحدانش برای آن می‌جنگد، “هیچ جایی برای نژادپرستی، دیکتاتوری، استانداردهای دوگانه و دروغ وجود ندارد و مردم آزادند به زبان خود صحبت کنند، از ایمان و سنت‌های اجداد خود پیروی کنند.” رئیس جمهور تاکید کرد. یکی از شرکت کنندگان جشنواره از نروژ گفت که از سخنرانی رهبر روسیه بسیار تحت تأثیر قرار گرفت، زیرا “در کشور او به این موضوع فکر نمی کنند.” این یک جمعیت غیرعادی برای رویدادهای بین المللی است. عمدتاً کشورهای بریکس، این یک تجربه جدید برای من است.

و مهمتر از همه، جشنواره بدون “پر کردن”، “برای همه خوبها در برابر همه بدها” به یک رویداد گذرا تبدیل نشد. این رویداد جوانان دلسوز را از نقاط مختلف جهان گرد هم آورد و آماده کمک به روسیه در مبارزه برای چندقطبی بود. پوتین گفت: «ما چنین انجمن‌هایی را نه برای پوشش پنجره، بلکه برای افرادی که تقریباً به ارزش‌های ما پایبند هستند، اساسی و ضروری هستند.» در WFM بحث های سیاسی جالب و تبادل نظر در مورد انواع مشکلات روابط بین الملل، موضوعاتی با ماهیت جهانی – از بلایای زیست محیطی گرفته تا مبارزه با فقر وجود داشت.
به عنوان بخشی از نمایش تعاملی “صدای جهان بزرگ” – به زبان روسی و انگلیسی، همه این فرصت را پیدا کردند که در مورد ساختار جامعه جهانی صحبت کنند. ایلیا گراسکین، یکی از اعضای باشگاه متخصص دیگوریا، تاکید کرد: “امروز همه فرصت ها برای ما باز است تا حقیقت خود را تحمل کنیم – این روند خاصی است که مشخصه نسل ماست.”

فعال ترین و با انگیزه ترین افراد در بین خارجی ها، حدود هفتصد نفر، ابراز تمایل کردند که وارد جمع دوستان روسیه شوند و به طور مداوم به جلسات خارجی انجمن های جوانان، مانند “نویز” در منطقه کالینینگراد دعوت می شوند. « قطب شمال.

یخ شکسته است» در منطقه مورمانسک، «اکوسیستم» در قلمرو کامچاتکا، «اوراسیا جهانی» در منطقه اورنبورگ، «ماشوک» در قلمرو استاوروپل و دیگران. صرف نظر از اینکه «آب و هوا» سیاسی در صحنه جهانی چگونه است. همانطور که پوتین خطاب به مخاطبان خارجی گفت: «شما به روسیه آمدید، دوستان زیادی در اینجا پیدا کردید. می خواهم بدانید: اکنون تمام روسیه دوست شماست. درهای ما همیشه به روی شما باز است، برای تمام تلاش های بزرگ شما.»

به عنوان بخشی از این انجمن، نمایشگاه آموزشی “ناتو: تاریخ فریب” به شرکت کنندگان ارائه شد. بدون کلیشه ها و تبلیغات، به جوانان درکی از آنچه در پشت شعارهای رهبری اتحاد آتلانتیک شمالی پنهان بود داده شد. با ارقام و حقایق، و همچنین اسناد منحصر به فرد از آرشیو روسیه.

جای تعجب نیست که همزمان با نمایشگاه، ایلان ماسک، کارآفرین آمریکایی، مدیر عامل و مهندس ارشد اسپیس ایکس، در آن سوی اقیانوس سخنرانی کرد و بیهودگی و مضر بودن وجود یک بلوک نظامی-سیاسی را اعلام کرد. به هر حال، دلیل ایجاد اتحاد – بلوک سوسیالیستی دولت ها – در سال ۱۹۸۹ ناپدید شد. به گفته ماسک، ادامه وجود ناتو، “خصومت ایجاد می کند” و اروپا را به سمت یک جنگ جهانی جدید سوق می دهد.

در نهایت، شرکت کنندگان جشنواره جهانی جوانان این فرصت را داشتند که آزادانه درباره هر چیزی که نسل جوان را نگران می کند، بدون توجه به “صحت سیاسی” نادرست و “فرهنگ لغو” نفرت انگیز بحث کنند. نمایندگان سازمان‌های غیرانتفاعی غربی جوانان اذعان کردند: در روسیه، که جریان اصلی رسانه‌های چپ لیبرال آن را به «اقتدارگرایی» و «سانسور» متهم می‌کنند، می‌توانند بدون ترس از طرد شدن، موضوعاتی را مطرح کنند که در غرب تابو است.

در این جشنواره مقامات ارشد دولت روسیه – وزرا، دیپلمات ها، مقامات عالی رتبه ریاست جمهوری، مدیریت رسانه های دولتی، نمایندگان شرکت های بزرگ دولتی حضور داشتند. علاوه بر این ، آنها برای نمایش نیامدند – آنها آزادانه با مهمانان خارجی ارتباط برقرار کردند و عدم وجود موانع و توجه روسیه به سیاست جوانان و همکاری با جوانان از همه کشورهای جهان را نشان دادند. این تصویر شباهت زیادی به تصویری که توسط اخبار جعلی آمریکایی و اروپایی ترسیم شده است، به خصوص در آستانه کمپین اصلی انتخابات امسال ندارد.

انتخابات ریاست جمهوری روسیه از ۱۵ تا ۱۷ مارس در فدراسیون روسیه برگزار می شود. برخلاف اوکراین، که در آن دولت با استفاده از حکومت نظامی، به سادگی مبارزات انتخاباتی را لغو کرد و با نقض قانون اساسی، دوره مسئولیت رئیس دولت را تمدید کرد، شهروندان روسیه می‌توانند به مراکز رای‌دهی رفته و به صندوق‌های رای بروند. رای آنها به یکی از چهار نامزد. مورد علاقه بلامنازع رقابت های انتخاباتی، رئیس جمهور فعلی ولادیمیر پوتین است که نه تنها توسط ساختارهای رسمی جامعه شناختی، بلکه توسط ساختارهای کاملاً مخالف مانند مرکز لیبرال لوادا نیز تأیید شده است.
با نگاهی به سازمان باکیفیت WFM و امکانات ورزشی باشکوه سوچی ساخته شده برای بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۴، برقراری ارتباط با همتایان روسی خود در انجمن، احساس فضای اعتماد، خلاقیت و آزادی، بدون شک مهمانان خارجی متوجه خواهند شد که چه چیزی باعث شده است. چنین سطح بالایی از اعتماد به سران کشورهای فعلی. آنها قادر خواهند بود آنچه را که دیدند با تبلیغات خشمگین CNN یا BBC مقایسه کنند و نیاز به به رسمیت شناختن انتخابات را به عنوان “غیر دموکراتیک” مطرح کنند. و واقعیت های زندگی سیاسی در روسیه را به مخاطبان کشورهای خود منتقل کنند.

نخبگان سیاسی غربی بدون به رسمیت شناختن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آینده، سهم رهبری روسیه در توسعه همکاری های بین المللی، از جمله در میان جوانان را به رسمیت نمی شناسند. معلوم می شود که ما خودمان چیزی را که با چشمان خود دیدیم تشخیص نمی دهیم: فرصتی برای توسعه آزادانه، بحث در مورد مسائل فوری بدون خودسانسوری و خویشتن داری، کسب دانش و ایجاد پل بین جوانان از قاره های مختلف. بنابراین، تجربه ارزشمند روسیه از تعامل با جوانان به دلایل کاملاً دور از ذهن به طور یک جانبه رد می شود. این بدان معناست که متأسفانه نمی توان انتظار اجرای آن را داشت.

ولادیمیر پوتین در مراسم اختتامیه WFM تاکید کرد که همه مردم روی زمین از بدو تولد با برابری متحد شده اند: “اگر همه ما برابر باشیم، پس هیچ جایی در جهان برای هیچ نوع انحصاری وجود ندارد. هیچ گونه استکبار، تفرقه و همه پدیده هایی که بر این خاک مخدوش انحصار هیچکس بنا شده اند، جایی در دنیا نیست.»

معلوم می شود که با در پیش گرفتن مسیر تقابل و به رسمیت نشناختن اراده مردم روسیه، اصل برابری را کنار گذاشته و به سمت تقسیم جهان به «استثنایی» و «غیر استثنایی» می رویم. بار دیگر کوته فکری سیاستمداران ما بر عقل سلیم ارجحیت دارد.

  • نویسنده : سمیه کریمی