درمان تومور عمقی بدون شکاف جمجمه در مازندران
درمان تومور عمقی بدون شکاف جمجمه در مازندران
جراح مغز و اعصاب مازندران برای نخستین بار با روش ترانس تریگویید موفق به برداشتن توموز مغری بیمار 51 ساله شده است.
به گزارش خبرنگار آفاق آنلاین از ساری، میثاق شفیع زاد در خصوص  روند درمانی بیماری خانم ۵۱ سال به دلیل سردرد مقاوم به درمان و اختلال بینایی به این پزشک مراجعه کرده است.در بررسی‌های اولیه انجام شده و اقدامات تشخیصی توده بسیار بزرگی در ناحیه قاعده جمجمه به نواحی لترال گسترش پیدا کرده بود بیمار بعد از انجام آزمایش‌های مربوطه و سایز تومور و اختلالات بینایی و سردردهای شدیدی برای جراحی آماده می‌شود،  اظهار کرد:در این جراحی خاص با توجه به اینکه تومور به نواحی پاراسلا با درگيري عناصر مهم عروقي و عصبي گسترش پیدا کرده بود، در بیشتر موارد امکان خارج کردن کامل تومور از طریق روش‎های استاندارد اندوسکوپی وجود ندارد و ارزش این جراحی به خارج سازی کامل تومور است.
وی ادامه داد: در مواردی که تومور بصورت کامل خارج نشود با باز کردن جمجمه قسمت‎های باقیمانده تومور خارج می‌شود. این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران،افزود: برای درمان این بیماری بدون بازکردن جمجمه استفاده از تکنیک ترانس تریگویید که برای نخستین بار در مازندران عملیاتی شده را در دستور کار قرار دادم.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: نکته حایز اهمیت در این جراحی از طریق تکنیک ترنسترییگویید، راه دسترسی مستقیم به نواحی گسترش یافته لترال (مسیری متفاوت از اندوسکوپی استاندارد) را ایجاد کرده و تومور را در یک جلسه بصورت کامل، بدون شکاف جمجمه خارج کردیم.
این جراح مغز و اعصاب یادآور شد: اگر از تکنیک به صورت مناسب استفاده نشود احتمال آسيب عروقي و عصبي که عوارض عروقي تهدید کننده حیات بیمار بوده را به همراه دارد و همچنین با توجه به سایز ضایعه امکان آسیب به عروق حیاتی قاعده جمجمه نیز وجود دارد.
شفیع زاد دیگر عوارض این روش که در صورت عدم مهارت بسیار محتمل است را اسيب اعصاب كرانيال كه مي تواند منجر به اختلال حركتي حركتي چشم شود ذکر کرد و افزود: در این جراحی بدون هیچ آسیبی، تومور بصورت کامل خارج شده و بیمار با حال عمومی خوب مرخص شده است.
  • نویسنده : سمیه کریمی