تولید بیش از ۷ میلیون و ۱۳۰ هزار اصل نهال در نهالستان های ساری
تولید بیش از ۷ میلیون و ۱۳۰ هزار اصل نهال در نهالستان های ساری
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران_ساری گفت:تا کنون ۷ میلیون و ۱۳۲هزار اصله نهال برای احیای مناطق جنگلی،توسعه زراعت چوب و توسعه فضای سبز در نهالستانهای حوزه اداره کل ساری تولید شد.

به گزارش خبرنگار آفاق آنلاین از ساری،سید علی علوی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: درخت نقش مهمی در امنیت زیستی،غذایی و در نهایت امنیت ملی دارد، منابع طبیعی متعلق به آحاد جامعه تعلق دارد و باید احساس مسئولیت کنیم و در ایام عید نوروز می توانیم در کنار کاشت سبزه به کاشت نهال نیز اقدام کنیم.

وی افزود: این اداره کل دارای ۷ نهالستان با سطح ۱۶۴هکتار و سطح مفید ۱۰۹ هکتار شامل نهالستان کلوده شهرستان آمل،نهالستان چلمردی ، ونمک نکا،زاغمرز بهشهر،لاجیم سوادکوه،چمستان نور،پجت نکا ۷ می باشد.

علوی گفت: تاکنون ۷میلیون و ۱۳۲هزار اصله نهال در نهالستان های حوزه اداره کل ساری تولید شد و نهال های تولیدی برای احیای مناطق جنگلی،توسعه، زراعت چوب و توسعه فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد و نهال های تولیدی در نهالستان ها شامل صنوبر،افرا،ون، شیردار، بلوط،لکالیپتوس،داغداغان و پیس آ می باشد.

وی با بیان اينکه سهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران _ساری در طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت طی ۴ سال ۴۰ میلیون اصله می باشد،افزود: ۱۱ آذر امسال طرح مردمی کاشت یک‌میلیارد درخت در سطح ۸هکتار توسط اقشار مختلف مردم،دستگاهای اجرایی،دانشجویان،دانش آموزان،هلال احمر،روحانیون و دیگر اقشار ده هزار اصل نهال غرس شد.

مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری مازندران_ساری گفت: اهداف طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت،تبدیل کردن دی اکسید به اکسیژن با توسعه درختکاری برای کاهش گازهای گلخانه ای، کمک به احیای جنگل ها و مراتع در مناطق آسیب دیده جبران بخشی از تخریب عرصه های طبیعی،گسترش زراعت چوب با کاشت گونه های سریع الرشد با هدف کاهش وابستگی کشور به واردات و کاهش قاچاق چوب،مقابله با بیابان زدایی در عرصه های طبیعی افزایش سرانه فضای سبز،شهرها و روستاها،احیا و بازسازی اکوسیستم های تخریب شده،کاهش سیلاب،کاهش آلودگی صوتی،افزایش رطوبت نسبی دما است.

علوی تصریح کرد: بند سر شاخه گیر نقش مهمی در کاهش خسارت های سیل و سیلاب دارد که در بخش اداره کل منابعی طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری ۱۰ بند سرشاخه گیر دارد و استان چند بند نیز درحال ساخت است همچنین امسال۳۰۰تُن از ۳ باند سازمان یافته قاچاق در استان کشف و متهمان پرونده که اتباع خارجی بودند تحویل مراجع قضایی شدند.

کشف بیش از ۴۴۰ متر مکعب چوب آلات صنعتی از متخلفان 

به گفته وی رزمایش اقتدار،یگان حفاظت،مراسم درختکاری،همایش مدیریت جامع حوزه های آبخیز،نشست با رئیس کل دادگستری،قضات ویژه منابع طبیعی،حضور در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، نشست با مجریان پارک های جنگلی، همایش مرتع داران،نشست با همیاران طبیعت برخی از برنامه های هفته منابع طبیعی در استان مازندران است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبعی و آبخیزداری مازندران _ ساری نیز گفت: در ۱۱ ماه امسال هزارو ۳۹۴فقره پرونده حمل غیر مجاز چوب آلات جنگلی و صنعتی تشکیل و هزارو ۲۰۶ نفر دستگیر و هزارو ۳۴دستگاه نیز توقیف شد.

سرهنگ ذکریایی افزود: ۴۴۱متر مکعب چوب آلات صنعتی از متخلفان کشف و ضبط، ۲۰۹هکتار اراضی جنگلی رفع تصرف و از ۳۲۴ ساخت و ساز غیر مجاز پیشگیری شد همچنین۵۷۷هکتار اراضی ملی از ید متصرفان خارج و به بیت المال برگشت.

وی با هشدار به خریداران و حاملین چوب آلات قاچاق و غیر مجاز در بستر رودخانه عرصه های کشاورزی و جنگلی گفت قانون به شدت با قانون شکنان برخورد خواهد کرد که در این راستا ۱۷۵ اخطار به کارگاه های متخلف داده شد ۲۶کارگاه غیر مجاز نیز پلمپ شد.

  • نویسنده : سمیه کریمی