غربالگری بیش از ۵۰۰ هزار زوج نابارور سال جاری در مازندران
غربالگری بیش از ۵۰۰ هزار زوج نابارور سال جاری در مازندران
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: در سال‌جاری ۵۳۰ هزار زوج نابارور مورد غربالگری قرار گرفت که ۱۱ هزار نفر شناسایی و ۲ هزار نفر به مراکز ناباروری معرفی شدند که از این تعداد، ۶۰۰ نفر به این مراکز مراجعه و ۲۵۰ فرزند متولد شدند.

به گزارش خبرنگار آفاق آنلاین از ساری،فرهاد غلامی امروز در کنگره ملی دانشجویی مسئله جمعیت در ایران با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مازندران و کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه در سالن مصباح دانشگاه پیامبر اعظم ساری با بیان اینکه جمعیت جوان تعریفش آن است که ۴۰ درصد جمعیت زیر ۱۵ سال باشند،اظهارکرد: در گذشته این ویژگی را داشتیم اما امروز شرایط همچون سابق نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: جمعیت جوان دارای ويژگی‌های بسیار مطلوبی برای کشور است که هر چقدر اداره کشور در اختیار جوانان باشد سرعت، تحرک  و جهش در کشور بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اساس و پایه هر کشور نیروی انسانی است و هر چه شاداب‌تر و جوان‌تر باشد قطعا مثمرثمرتر خواهد بود،افزود: در دهه ۶۰ مسئله اصلی تنظیم خانواده بود نه کاهش جمعیت، اما نگرش‌های القایی از بیرون کشور با نفوذ و ترویج تفکر کاهش جمعیت، اثرات خود را گذاشت.

غلامی با بیان اینکه پشت مسئله کاهش جمعیت در ایران قطعا توطئه و خیانت بود و برای آن کار و حمایت صورت گرفت،گفت: برگزاری کنگره ملی جمعیت در شرایط کنونی بسیار با ارزش است و باید رسانه ملی نیز در موضوع جمعیت با جدیت ورود کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه در ۴۰ سال آینده بیش از ۴۰ درصد جمعیت ما به سن بالای ۶۰ سال خواهند رسید و این یک چالش جدی است،خاطرنشان کرد: هم اکنون نرخ رشد کشور ۱.۸ اما در مازندران ۱.۱ که پس از گیلان دارای پایین‌ترین نرخ رشد هستیم.

وی با اشاره به اینکه البته افزایش ناباروری هم مزید بر علت است،افزود: امروز با توسعه مرکز ناباروری در استان و شناسایی زوجین نابارور در حال کاهش این آمار و فرزندآوری هستیم.

غلامی خاطرنشان کرد: در سال‌جاری ۵۳۰ هزار زوج نابارور مورد غربالگری قرار گرفت که ۱۱ هزار نفر شناسایی و ۲ هزار نفر به مراکز ناباروری معرفی شدند که از این تعداد، ۶۰۰ نفر به این مراکز مراجعه و ۲۵۰ فرزند متولد شدند.

یادآور می شود؛محورهای ویژه هنری این کنگره را راهکارهای تسهیل ازدواج، مسئله سالمندی جمعیت، مهاجرت و تاثیرات آن در ازدواج، اهمیت خانواده، عوامل اقتصادی، فرهنگی و اعتقادی در ازدواج و نیز پنجره جمعیتی در ایران شامل می‌شد که در قالب دو  بخش‌ متنوع ادبی و هنرهای نمایشی ارائه می‌شود.

  • نویسنده : سمیه کریمی