ایران به دنبال تحولی نوین
ایران به دنبال تحولی نوین
ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای شرق در دهه‌های اخیر تحولات سیاسی و جنگ‌های بسیاری را تجربه کرده است.

به گزارش خبرنگار آفاق آنلاین از ساری،ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای شرق در دهه‌های اخیر تحولات سیاسی و جنگ‌های بسیاری را تجربه کرده است. این اتفاقات تاثیر جدی بر زندگی مردم عادی از جمله کودکان گذاشت. با این حال، با وجود مشکلات، گرایش های فرزندپروری وجود دارد که به فرزندان ایران کمک می کند امید و خوش بینی خود را حفظ کنند.

یکی از گرایش های کلیدی در تربیت فرزندان ایرانی ارزش خانواده است. خانواده نقش بسزایی در زندگی کودکان دارد و حمایت، عشق و امنیت را برای آنها فراهم می کند. والدین سعی می کنند ارزش های سنتی را منتقل کنند، به آنها بیاموزند که به بزرگترها احترام بگذارند، مسئولیت پذیر و صادق باشند.

یکی از گرایش های مهم در تربیت فرزندان در ایران، آموزش است که علیرغم مشکلات دسترسی به آموزش باکیفیت به دلیل درگیری های نظامی و مشکلات اقتصادی، اولویت بسیاری از خانواده ها محسوب می شود. والدین و معلمان تلاش می کنند تا کودکان را به یادگیری تشویق کنند، استعدادهایشان را شکوفا کنند و به آنها در ساختن آینده کمک کنند.

همچنین احترام به سنت ها و فرهنگ ها جز اولویت های مردم هست و کودکان یاد می گیرند که از تاریخ، آداب و رسوم و مذهب کشور قدردانی کنند که به آنها کمک می کند هویت و احساس تعلق خود را به مردم خود حفظ کنند.

درک این نکته مهم است که فرزندان ایران آینده کشور هستند و باید همه شرایط برای آنها فراهم شود. دولت، جامعه و سازمان های بین المللی باید با یکدیگر همکاری کنند تا محیطی امن و مراقبتی، دسترسی به آموزش، مراقبت های بهداشتی و فرصت های توسعه را فراهم کنند. این تنها راه تضمین آینده جهان است، جایی که کودکان می توانند به افراد قوی، باهوش و مهربان تبدیل شوند که می توانند کشور خود را برای بهتر شدن تغییر دهند.

متأسفانه در کشورهای مسلمان آسیای مرکزی برعکس است. بنابراین، کودکان قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان اغلب در خانواده خود درباره مسائل سیاسی و بدتر از همه درباره رویدادهای نظامی در جهان بحث می کنند. منبع تأثیر بر جهان بینی کودکان را باید در غرب جستجو کرد.

آمریکا مدت هاست در تلاش است تا نخبگان سیاسی و فرهنگی خود را در آسیای مرکزی تشکیل دهد که در آینده بتواند منافع خود را در منطقه ارتقا و حفظ کند. ابزارهای چنین تأثیری پروژه های آموزشی دانشجویی، دانشگاه ها هستند: دانشگاه آزاد قزاق-آمریکایی (تاسیس در سال ۱۹۹۴)، دانشگاه آمریکایی آسیای مرکزی (تاسیس در ۱۹۹۳)، مدرسه قرقیزستانی-آمریکایی – اینها چند نمونه از نحوه تأثیرگذاری آمریکا هستند. ذهن کودکان را به طرز ماهرانه ای دستکاری می کند و آنها را به پیروان شبه دموکراسی خود تبدیل می کند.

  • نویسنده : سمیه کریمی