چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا به ˈپارکˈ رسید

 -

 ˈ پارک گیون هیه ˈ با پیروزی در انتخابات نام خود را به عنوان نخستین زن رییس جمهور در تاریخ کره جنوبی و چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا ثبت کرد.


 

به گزارش ایرنا ، پیروزی این زن 60 ساله در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی به عنوان مهمترین رویداد روز پنجشنبه در محافل سیاسی و رسانه ای شرق آسیا بازتاب یافت.

وی با کسب نزدیک به 52 درصد از آرا انتخابات دیروز کشورش موفق شد اعتماد مردم کره را برای بدست گرفتن سکان قدرت در چهارمین قدرت اقتصاد بزرگ آسیا جلب کند.

ˈ مون جائه اینˈ از حزب دمکراتیک یونایتد ˈ رقیب اصلی وی نتوانست بیش از 48 درصد آرا را از آن خود کند و در نهایت بار دیگر یک عضو از حزب حاکم ˈ سائه نوری ˈ قدرت را در کره بدست گرفت.

با این وصف گفته می شود سیاست های این زن با ˈ لی میونگ باک ˈ رییس جمهور فعلی کره جنوبی تفاوت های اساسی دارد.

وی گفته است که در مسایل اقتصادی سیاست های فعالتری در نظر گرفته و در روابط با کره شمالی تجدید نظر خواهد کرد تا مناسبات بین سئول و پیونگ یانگ بهبود یابد.

گزارش ها حاکی است وی به مسایل مربوط به زنان، بهداشت و فرهنگ کره توجه بیشتری خواهد کرد.

پدر وی با یک کودتا در سال 1961 میلادی قدرت را در کره بدست گرفت و تا سال1978 میلادی که ترور شد همچنان قدرت اول این کشور بود.

با وجود اینکه پدر ˈ پارکˈ فردی دیکتاتور خوانده می شود اما در زمینه توسعه اقتصادی کره جنوبی دستاوردهایی داشته است.

ˈ پارک ˈ قبل از انتخاب به عنوان رییس جمهور بارها از روند دیکتاتوری حکومت پدرش عذرخواهی کرد.

وی که به ˈملکه انتخاباتˈ شهرت یافته است ، گفته مابقی حیات سیاسی خود را وقف کره خواهد کرد.

ناظران معتقدند تشدید تنش ها در روابط دو کره و فساد مالی مقام های کره ای در دوران حکومت ˈ لی ˈ به روی کار آمدن ˈ پارک ˈ کمک زیادی کرد.

وی که سال 2013 میلادی و در ماه فوریه قدرت را به طور رسمی در کشورش در اختیار می گیرد، گفته است برای وحدت احزاب در کره جنوبی تلاش خواهد کرد.

ˈ شینزو آبه ˈ، رهبر حزب لیبرال دمکرات ژاپن که روز یکشنبه این هفته در انتخابات مجلس پیروز شد و به عنوان نخست وزیر آینده کشورش مطرح است در پیامی اعلام کرد روابط و همکاری نزدیکی با رییس جمهور جدید کره جنوبی خواهد داشت.

چین تاکنون در مورد نتیجه انتخابات کره جنوبی موضعگیری نکرده اما رسانه های این کشور روابط با سئول را رو به توسعه توصیف کرده اند.

ˈ بان کی مون ˈ دبیرکل سازمان ملل نیز پیروزی ˈ پارک ˈ را تبریک گفت.وی ظاهرا در پیامی که بی ارتباط با شعارهای تبلیغاتی وی برای بهبود روابط با کره شمالی نبود ، اعلام کرد در صورتی که شرایط مهیا شود به کره شمالی سفر کرده و با رهبر آن کشور دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

روزنامه ˈ مردم ˈ ارگان حزب حاکم چین نیز امروز نوشت که چین در زمینه اقتصادی مکمل خوبی برای کره خواهد بود.

رسانه های چینی گزارش کرده اند که با توجه به بحران مالی و پولی در جهان، پکن می تواند نقش مهمی در توسعه اقتصادی کره جنوبی داشته باشد.

در دو دهه گذشته تجارت میان کره و چین 40 برابر شده است.

کره در سال های اخیر بزرگترین شریک تجاری چین بوده و یکی از مهمترین مقاصد برای گردشگری و سرمایه گذاری کره ای ها محسوب می شود.

مقام های ارشد کره ، چین و ژاپن همچنین ماه گذشته میلادی مذاکراتی برای ایجاد منطقه آزاد تجاری به منظور گسترش همکاری های اقتصادی را آغاز کردند.

رییس جمهور منتخب کره جنوبی گفته است برای پیشبرد صلح و ثبات در شبه جزیره کره تلاش های سازنده ای خواهد کرد.

رسانه های چین از وی خواسته اند که در این راستا هر چه زودتر برای از سرگیری مذاکرات شش جانبه هسته ای مساعدت کند.

                                                                                                                                                    www.afaghonline.ir