سخنگوی وزارت امور خارجه :

آمریکا صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارد

شنبه 20 آبان 1391 بازدید: 1150 کد خبر: 2734 [نسخه چاپی]
بدیهی است که دولت آمریکا با سوابق منفی حقوق بشری و عملکردهای مغایر با معیارها و استانداردهای مندرج در کنوانسیون ها و معاهدات حقوق بشری سازمان ملل صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را که مهمترین سازوکار بین المللی حقوق بشری است ، ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نامزدی امریکا جهت عضویت مجدد در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: امریکا به اعتراف بسیاری از سازمانهای بین المللی خود از ناقضین حقوق بشر در محدوده سرزمینی و خارج از مرزهای خود است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، رامین مهمان پرست افزود: این در حالی است که قطعنامه تأسیسی شورای حقوق بشر تنها به کشورهایی اجازه عضویت در این شورا را می دهد که دارای پرونده روشن و مثبت حقوق بشری باشند.
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به گزارش دوره ای جهانی موسوم به یو پی آر در شورای حقوق بشر افزود: بسیاری از کشورها نقض گسترده استانداردهای بین المللی حقوق بشر ازجانب آمریکا را در این گزارش مورد اشاره قرار داده اند.
وی از جمله موارد نقض حقوق بشری آمریکا در این گزارش را کشتار غیر نظامیان به ویژه کودکان و زنان، بکارگیری انواع شکنجه ها در زندانهای مخفی و آشکار آمریکا درنقاط مختلف جهان، افزایش اسلام ستیزی و مبارزه با مقدسات مسلمانان در آمریکا ، حمایت بی قید و شرط آمریکا از رژیم صهیونیستی در جنایات و موارد نقض حقوق مردم فلسطین ازجانب این رژیم ذکر کرد.
رامین مهمان پرست تصریح کرد: بدیهی است که دولت آمریکا با سوابق منفی حقوق بشری و عملکردهای مغایر با معیارها و استانداردهای مندرج در کنوانسیون ها و معاهدات حقوق بشری سازمان ملل صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را که مهمترین سازوکار بین المللی حقوق بشری است ، ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران از اعضای سازمان ملل متحد بویژه کشورهای در حال توسعه که نقش محوری در شکل گیری شورای حقوق بشر داشته اند می خواهد که با عضویت آمریکا در شورای حقوق بشر در انتخابات 22 آبان ( 12 نوامبر ) درمجمع عمومی سازمان ملل مخالفت کنند.
منبع دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت