علی اصغر محمودی صاحبی در گفتگو با خبرنگار آفاق آنلاین  در ساری در خصوص آرد و نان، اظهارداشت: در بحث کیفیت آرد با توجه به پیگیری های صورت گرفته متاسفانه کیفیت آرد مطلوب نیست.
وی با اشاره به کیفیت پایین آرد، تصریح کرد: خبازان بدلیل ضعیف و سست بودن گلوتن متاسفانه از مقدار زیاد نمک استفاده می کنند با توجه به اینکه استفاده استاندارد برای هر کیسه از نمک ۷۰ تا ۸۰ گرم اما بدلیل کیفیت پایین آرد بالاجبار از ۱ تا ۲ کیلو نمک برای پخت نان استفاده می کنند.
رئیس اتحادیه آرد و نان ساری با اشاره به آمار دانشگاه علوم پزشکی در خصوص مشکل گوارشی و انواع بیماری، گفت: چند درصد آمار دانشگاه علوم پزشکی استان در بروز یکسری بیماری ها به مصرف نان بر می گردد که دلیل آن استفاده زیاد از نمک برای بی کیفیت بودن آرد است.
وی دلیل مطلوب بودن کیفیت آرد در یک مقطع زمانی را واردات آرد از کشور روسیه عنوان کرد که متاسفانه بزرگترین مشکل نانوایی ها بی کیفیتی آرد است.
محمودی صاحبی از دیگر مشکلات خبازی ها را سهمیه آرد عنوان کرد و افزود: نانوایی ها با مشکل سهمیه آرد مواجه اند اما اداره کل غله اعلام می کند سهمیه سرانه آرد مازندران زیاد است مثلا ساری ۲۰ هزار کیسه در روز است.
وی در خصوص قاچاق آرد، ادامه داد: قاچاق آرد در ساری خارج از شبکه نیست بلکه بین نانوایی ها بدلیل محدود بودن سهمیه آرد صورت می گیرد که باید برای این مسئله تدابیری اندیشیده شود.
رئیس اتحادیه آرد و نان ساری با توجه به اینکه مازندران و ساری منطقه گردشگری است و تمام ادارات کل در ساری و شاهراه اصلی برای تردد گردشگران و مسافران است، گفت: در روز حدود۲۰ هزار جمعیت شناور در ساری تردد دارند که همه اینها از نان استفاده می کنند با توجه به سهمیه آرد محدود نانوایی ها دچار مشکل می شدند.
وی در خصوص حمل و نقل آرد، گفت: حمل و نقل آرد بر عهده شرکت خلیج فارس که سهامداران آن خارج از استان و تهران هستند که متاسفانه سود حاصل از حمل بار به جیب تهرانی ها واریز می شود.
محمودی صاحبی ادامه داد: با توجه به اینکه در استان اسپانسرهای قوی برای حمل و نقل بار وجود دارد و از این مبلغ سود کمتری دریافت و بومی استان هستند اما بدون مزایده به شرکت خلیج فارس واگذار شد، گفت: بزرگترین قاچاق در نمایندگی شرکت خلیج فارس صورت می گیرد که جدیدا نماینده آن دستگیر و بازداشت بود اما همچنان خلیج فارس نمایندگی را به آن فرد می دهد و در حال پخش آرد است.
وی مشکل دیگر خبازی ها را طراحی سامانه خرید آرد که سیزدهم هر ماه بسته می شود، عنوان کرد.
محمودی با توجه به شیوع کرونا یکسری از نانوایی ها به دلیل عدم استفاده از ماسک و مواد ضد عفونی کننده جریمه و پلمپ شدند، ادامه داد: باید پروتکل های بهداشتی رعایت شود اما هیچ الزاماتی در اختیار نانوایی ها ارائه نشد چرا که اینها هزینه بر و متاسفانه هیچ ارگانی پاسخگو نیست و مرکز بهداشت در حال پلمپ این واحدهاست.
وی با اشاره به حدود ۷۵۰ نانوایی یارانه ای یا نیمه یارانه ای در سطح شهر ساری و حومه، اظهارداشت: از این تعداد حدود ۵۰ نانوایی در سطح شهر بدلیل عدم استفاده از ماسک و مواد ضد عفونی کننده پلمپ شدند.
وی با بیان اینکه اضافه کردن نیروی انسانی با توجه به اینکه پس از ۶ سال نرخ نان تغییر کرد آن هم نه آن نرخی که اعلام شده بود، برای نانوا هزینه بر است، افزود: پس از گرانی نرخ نان قیمت خمیر مایه،مکمل ها، سبوس و… افزایش چند برابری داشت که کارگروه آرد و نان استان های دیگر بدنبال نرخ جدید قیمت نان هستند چرا که قیمت فعلی صرفه اقتصادی برای نانوایی ها ندارد‌.
رئیس اتحادیه آرد و نان ساری ادامه داد: صرفه اقتصادی نداشتن موجب می شود که نانوایی ها نتوانند نیروی انسانی بیشتر جذب کنند.
وی با تاکید بر اینکه نان یک محصول استراتژیک و نیاز همه جامعه است، اظهارداشت: آرد باید آزاد شود و و بین نانوایی ها رقابت ایجاد شود که این امر موجب تولید گندم و آرد خوب توسط کشاورزان و کارخانه های آرد می گردد.
وی با توجه به اینکه نان در سبد کالا بعنوان کالای اصلی گنجانده شده است، گفت؛ مردم در هر قشری در جامعه بویژه قشر ضعیف از این محصول استفاده می کنند.
رئیس اتحادیه آرد و نان ساری ادامه داد: در همه جوامع و کشورهای اروپایی به نان نگاه خاصی دارند اما در کشور و استان ما با توجه به بیشترین منابعو بهترین گندم اما در بحث مدیریت آرد و نان کشور اتفاق جدیدی رخ نمی دهد.
محمودی صاحبی ادامه داد: متاسفانه در سهمیه بندی آرد باند بازی وجود دارد که برای رفع این مشکل باید آرد آزاد خریداری شود.
محمودی صاحبی ادامه داد: نانوایی ها برای تهیه آرد در سامانه از ۵ کارخانه خرید می کنند اما در زمان تحویل از ۲ کارخانه فقط این مورد صورت می گیرد که این یکی دیگر از مشکلاتی است که آنها دارند.
رئیس اتحادیه آرد و نان ساری افزود: متاسفانه تمام این مشکلات را مکاتبه می کنیم اما هیچ سازمان یا ارگانی پاسخگو نیست.
وی به راه اندازی وزارت جدید بنام آرد و نان اشاره کرد و افزود: متاسفانه در کشور آرد و نان متولی ندارد و اگر تنها یک متولی داشته باشد مطمئنا وضعیت آرد و نان در کشور بهتر می شود.