انتخاب ۲ روستای مقصد گردشگری در بخش مرکزی شهرستان جویبار

سه شنبه 10 تير 1399 بازدید: 356 کد خبر: 13189 [نسخه چاپی]

آفاق آنلاین-

در گردشگری روستائی منابع فرهنگی ، طبیعی و تاریخی نواحی روستایی به عنوان کالای فرهنگی گردشگری قابل عرضه می باشد و یکی از مهمترین اهداف توریسم روستایی افزایش درآمد روستائیان و خانوارهای روستایی است و همچنین می توان میزان مشارکت روستائیان  در فراهم کردن امکانات تفریحی ، ورزشی و معرفی قابلیت روستا را افزایش داد.
در بخش مرکزی شهرستان جویبار ۲ روستا به عنوان مقصد گردشگری معرفی شده است.

 محمد مدانلوبخشدار مرکزی شهرستان جویبار در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه بحث گردشگری یک موضوع مهم برای توسعه و ارتقاء شهرستان است، گفت : پتانسیل های خوبی در حوزه گردشگری همچون مناطق بکر، آثارتاریخی ، پل های تاریخی ، بقاع متبرکه ، سواحل بکر چپکرود و مزارع کشاورزی در این شهرستان وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه از مدت ها قبل به دنبال جذب گردشگر در حوزه روستائی بوده ایم ،افزود: ۹ منطقه برای احداث تاسیسات زیربنایی گردشگری در نظر گرفته شده است که تقریبا از هفت آب بندان ، سه آب بندان و دو روستا به عنوان مقصد گردشگری در بخش مرکزی معرفی شده است.
مدانلو دو روستای مقصد گردشگری را بقاع پیر درویش روستای سروکلا و مرتع ۳۰ هکتاری روستای شیب آب بندان بیان کرد و افزود: پیر درویش روستای سروکلا یک منطقه بکر و زیبا است که در ایام سال مورد استفاده اهالی منطقه و گردشگران قرار می گیرد لذا استقرار تاسیسات زیربنایی برای جذب گردشگران و مسافران تاثیر گذار خواهد بود.
بخشدار مرکزی جویبار تصریح کرد: بازدیدی توسط کارشناسان میراث فرهنگی انجام شد و این مکان بعد از انتخاب به عنوان روستای مقصد گردشگری در حال اجرای طرح های اولیه زیربنایی است.
مدانلو از تقاضای شورا و دهیاری روستای شیب آب بندان برای احداث آب بندان در مرتع ۳۰ هکتاری این روستا خبر داد و گفت: در این مکان ذخیره سازی آب ، پرورش ماهیان گرم آبی و گردشگری مورد توجه قرار می گیرد و تاسیسات مناسب برای حضور گردشگران مهیا خواهد شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در این مرتع ۳۰ هکتاری امکانات رفاهی گردشگری همچون نصب آلاچیق ها ، تالار عروسی ، کافی شاپ، امکانات ورزشی در نظر گرفته شده است که نیاز به سرمایه گذاری کلانی است.

یعقوب جعفریان دهیار روستای شیب آبندان با اعلام اینکه مساحت مرتع این روستا حدود ۳۰ هکتار است، گفت: با تلاش و پی گیری های بخشدار مرکزی، دهیارو شورای روستای شیب آبندان این مرتع به یک مکان تفریحی و توریستی تبدیل خواهد شد.
 جعفریان افزود: مشکل آب  های سطحی این روستا مرتفع و ۶۰ درصد از آسفالت و موزائیک کاری معابر روستا انجام شده است ودر حال حاضر بنا داریم در این مرتع ۳۰ هکتاری آب بندان و تاسیسات زیر بنایی گردشگری احداث کنیم.


یونسی دهیار روستای سروکلا در گفتگوئی با اعلام اینکه امام زاده محمود مشهور به پیردرویش با قدمت ۵۰۰ ساله در روستای سروکلا از توابع بخش مرکزی جویبار قراردارد، گفت: این امام زاده در زمینی به مساحت ۶ هزار متر مربع و با امکاناتی همچون ایوان، ساختمان زائرسراو آشپزخانه است ووجود درختانی با قدمت ۳۰۰تا ۴۰۰ سال این امام زاده را به مکانی منحصر بفرد و گردشگر پذیر تبدیل کرده است .
وی با اشاره به اینکه مکان مورد نظر در سال های قبل قدیمی بوده است، افزود: در چند سال گذشته اقدامات خوبی از قبیل حصارکشی، بازسازی ، توسعه مکان زیارتی ، تسطیح حیاط ، نهال کاری و روشنایی محوطه توسط خیرین و جمع آوری نزولات انجام شده است