یک مربی گفته ما صدرنشین هم بودیم، می‌گفتیم لیگ تعطیل شود، خداوکیلی راست می‌گوید؟!

گل‌محمدی: چالش ۶ قهرمانی متوالی با پرسپولیس؟ چراکه نه!

چهارشنبه 14 خرداد 1399 بازدید: 378 کد خبر: 13156 [نسخه چاپی]سرمربی پرسپولیس به خبرورزشی گفت: من اجازه نمی‌دهم اعضای تیم یا بازیکنان به فکر قهرمانی یا جشن زودهنگام باشند. ازنظر من زمانی پرسپولیس قهرمان می‌شود که سوت پایان هفته سی‌ام زده شود، سکوی قهرمانی چیده شود، من و بازیکنانم روی سکو برویم و سیدجلال حسینی جام قهرمانی را بگیرد و بالای سر ببرد.
فوتبال ایران » لیگ برتر
یحیی گل محمدیخبرورزشی/ مهدی یکتا؛ در شرایط فعلی گفت‌وگو با یحیی گل‌محمدی کار آسانی نبود، اما در نهایت ماحصل گفت و شنود چندساعته ما مصاحبه خوبی از آب درآمد. حال اگر دوست دارید بدانید کلیدی‌ترین بازیکن کنونی پرسپولیس از نظر سرمربی این تیم چه کسی است... اگر تمایل دارید بدانید الگوی مربیگری یحیی گل‌محمدی و تیم الهام‌بخش او چه کسی و کدام تیم است... اگر علاقه‌مند هستید بدانید چرا سرمربی پرسپولیس وسط بازی‌ها و کنار زمین روی دوزانو نشسته و دستش را به چانه می‌زند... اگر کنجکاوید بدانید این مربی جوان و موفق چقدر فوتبال خارجی نگاه می‌کند و آخرین بازی که تماشا کرده چه مسابقه‌ای بوده است... اگر می‌خواهید نظر سرمربی تیم صدرنشین جدول لیگ برتر را درباره آنتونی استوکس بدانید... اگر دل‌تان می‌خواهد بدانید در صورت رسیدن پیشنهاد چه تیمی یحیی گل‌محمدی چشم بسته آن را رد می‌کند... و بالاخره اینکه اگر دوست دارید بدانید در واپسین دقایق دربی و بازی با استقلال و قبل از گل بشار رسن چه بر سرمربی پرسپولیس گذشته است... پیشنهاد می‌کنیم این گفت‌وگوی خواندنی را از دست ندهید.

از کجا شروع کنیم آقایحیی؟!
هرجایی که خودت صلاح می‌دانی. من در خدمتم!

این روز‌ها بحث‌های دوگانه‌ای درباره تعطیلی یا ادامه لیگ برتر مطرح شده است. شما به عنوان موافق برگزاری لیگ چه صحبتی یا دفاعی از این دیدگاه دارید؟
ببینید ما دوست داریم قهرمانی در زمین مسابقه رقم بخورد. بعد از هفته بیست‌ویکم ستاد مقابله با کرونا در ورزش و سازمان لیگ دستور به تعطیلی مسابقات و در ادامه تمرینات دادند. کمی بعد زمزمه‌هایی شنیده شد که احتمال دارد لیگ با تعیین قهرمان به پایان برسد...

قهرمانی پرسپولیس؟
بله ولی من و همه بازیکنان و هواداران پرسپولیس دوست داشتیم و داریم که لیگ برگزار و قهرمان با انجام ۹ بازی بعدی مشخص شود. حرف ما این بود که اگر باز تأکید می‌کنم اگر قرار است لیگ مختومه شود پرسپولیس را به عنوان قهرمان معرفی کنند که رقیبان ما مخالفت کردند. چند هفته پیش که ستاد مقابله با کرونا و سازمان لیگ دستور به از سرگیری تمرینات دادند و برنامه ادامه مسابقات هم ارائه شد باز دوستان خوب ما مخالفت کردند. اتفاقاً یک ساعت پیش با یکی از مدیران پرسپولیس تلفنی صحبت می‌کردم و گفتم دوستان این همه حرف از تعطیلی لیگ می‌زنند حداقل راهکار ارائه بدهند.

شاید یک مقدار بحث بر سرانجام پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا باشد. تست‌گیری‌ها هزینه‌بر است یا مسئله‌ای که خود پرسپولیس هم با آن مشکل پیدا کرده ممانعت از برگزاری بازی‌های دوستانه است؟
بازی با نیروی‌زمینی را که خودم مانع شدم. تیم حریف تست خون داده بود، اما تست PCR نداشت و به همین خاطر آن دیدار تدارکاتی انجام نشد. ما خودمان هم باید یک‌سری موارد بهداشتی را رعایت کنیم و امروز روز در زندگی شخصی هم ماسک زدن، دستکش پوشیدن یا ضدعفونی کردن مداوم دست‌ها را انجام می‌دهیم. فوتبال هم مثل زندگی است و من چند روز پیش هم گفتم شاید واکسن کرونا تا سال آینده هم کشف نشد. آیا می‌توان فوتبال را تعطیل کرد؟ من می‌گویم این یک شرایط خاص است که هیچ کشوری تا به حال آن را تجربه نکرده است. جایی خواندم که شاید این ویروس مزاحم کرونا تا پایان سال ۲۰۲۱ هم همراه مردم دنیا باشد. باید تا پایان سال بعد فوتبال و همه کار‌ها را تعطیل یا اینکه به زندگی با آن عادت کنیم؟ وقتی کارگران، کارمندان و مردم درگیر یا خیلی از مشاغل سرکار می‌روند چرا باید فقط فوتبال تعطیل باشد؟ شغل من یحیی گل‌محمدی و بازیکنانم هم فوتبال است. ما هم نباید فرقی با بقیه اقشار داشته باشیم. بله، من هم قبول دارم کرونا خطرناک است، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که ما در اماکن عمومی دیگر، مراکز خرید یا داخل خانواده به این ویروس مبتلا نشویم؟ آیا تضمینی وجود دارد که فوتبال بازی نکنیم و کرونا نگیریم؟! معلوم است نه! پس بیاییم فوتبالی صحبت کنیم. حرف از تعطیلی می‌زنیم راهکار هم بدهیم و به یکدیگر احترام بگذاریم. افشین پیروانی چندی پیش حرف خوبی زد و راست گفت که این روز‌ها هر تیمی براساس رتبه خودش در جدول و منافع تیمش مصاحبه می‌کند و درباره کرونا حرف می‌زند و این قشنگ نیست.

آن طرف رقیبان شما هم معتقدند پرسپولیس، چون صدر جدول است اصرار به ادامه مسابقات دارد.
من نمی‌خواهم اسم بیاورم ولی یک مربی عزیز که خیلی هم دوستش دارم و فوتبالش را دوست داشتم، مصاحبه کرده و گفته «اگر تیم ما صدرجدول هم بود باز می‌گفتم لیگ باید تعطیل شود!» من نمی‌گویم دروغ می‌گوید، اما خدا وکیلی راستش را هم می‌گوید.

منظور شما مجید نامجومطلق است؟
گفتم اسمی نمی‌آورم، چون آن مربی برای من خیلی عزیز است، اما هر یک از این تیم‌ها جای پرسپولیس بودند و ۱۰ امتیاز با تیم دوم جدول فاصله داشتند مطمئن باشید هرگز حرف از تعطیلی لیگ نمی‌زدند. شک نکنید!

اگر رقابت‌ها ادامه پیدا کند، حاضر هستید در یک شهر با وضعیت سفید و به صورت متمرکز بازی کنید؟
ما تابع قانون هستیم و هر تصمیمی سازمان لیگ و ستاد مقابله با کرونا در ورزش بگیرند اطاعت می‌کنیم، اما فراموش نکنید تیمی که بیشترین ضرر را از بازی بدون تماشاگر می‌کند پرسپولیس است. ما پرطرفدارترین تیم ایران و آسیا هستیم و حمایت هواداران خودمان را از دست می‌دهیم ولی در شرایط فعلی باید پذیرفت. شما بوندس‌لیگا را هم می‌بینید که چقدر فوتبال بدون تماشاگر بی‌روح است و انگار یک چیزی کم است. با این حال ۹۰ درصد کشور‌ها برگزاری ادامه مسابقات را در دستور کار خود قرار داده‌اند که فوتبال نابود نشود.

وقتی قانون ۵ تعویض درحین مسابقات توسط فیفا تصویب شد خیلی خوشحال شدید. توضیحی می‌دهید؟
این یک تصمیم خوب و فنی بود که فدراسیون جهانی فوتبال گرفت و به کنفدراسیون‌های زیرمجموعه خود ابلاغ کرد. شاید این تعطیلی و وقفه و سپس یک ماه تمرین مجدد نتواند بازیکنان را به مرز آمادگی قبلی برساند و خطر مصدومیت هم با توجه به فشردگی مسابقات وجود دارد. این قانون تا حد زیادی کمک می‌کند فشار کمتری به بازیکنان بیاید و من به عنوان یک مربی خوشحال شدم.

فکر می‌کنید در صورت برگزاری مسابقات لیگ برتر خود شما از هر ۵ تعویض پرسپولیس در بازی‌ها استفاده کنید؟
بله، به خاطر فشردگی بازی‌ها و گرمای هوا حتماً از ۵ تعویض خودم استفاده خواهم کرد.

یحیی گل محمدی در تمرین پرسپولیس

پس نیمکت‌نشینان و بازیکنان جوان‌تر پرسپولیس حسابی باید دارای انگیزه شوند؟
صد درصد همین‌طور است. با این قانون فرصت به همه می‌رسد و جوان‌تر‌ها هم باید در تمرینات کادر فنی را تحت تأثیر قرار دهند.

چندی پیش بود که در مصاحبه‌ای گفتید «من از این بازیکنان پرسپولیس و روحیه جنگندگی آن‌ها یاد می‌گیرم و می‌آموزم.» کمتر پیش می‌آید یک مربی چنین حرفی بزند و بگوید از شاگردانش درس می‌گیرد. توضیحی می‌دهید؟
اگر اشتباه نکنم امسال وارد یازدهمین سال مربیگری خودم شدم. در این ۱۱ سال مربیگری کمتر پیش آمده این همه بازیکن با تفکر قهرمانی یک جا ببینم. این روحیه و فرهنگ برد و قهرمانی قابل ستایش است. وقتی با این بچه‌ها تمرین می‌کنم حس خوبی به من می‌دهند و جا دارد همین جا از تک‌تک بازیکنان پرسپولیس تشکر کنم. این همه انگیزه من سرمربی را هم به وجد می‌آورد و جو فوق العاده‌ای بر تیم حاکم می‌کند.

بسیاری از پیشکسوتان پرسپولیس می‌گویند اسکلت این تیم باید حفظ شود. می‌دانیم جلسات متعددی هم دراین رابطه با مدیریت فعلی باشگاه داشته اید. فکر می‌کنید در پایان فصل چند نفر ازجمع شما جدا شوند؟
من همه این بازیکنان را می‌خواهم و همین حرف را به آقای رسول‌پناه هم زده‌ام. به هر حال علیرضا بیرانوند با باشگاه آنتورپ قرارداد بسته است و قطعاً نمی‌توانیم او را در فصل آینده در خدمت داشته باشیم، اما بقیه بازیکنان را می‌خواهم.

انصافاً لیست مازادی در ذهن ندارید؟
اتفاقاً آقای رسول‌پناه هم چند روز قبل که جلسه داشتیم اصرار داشت لیست خرید بدهم، اما ۹ هفته باقی مانده است. من نمی‌توانم و حق ندارم لیست بدهم و بگویم فلان بازیکن را می‌خواهم یا بهمان بازیکن را نمی‌خواهم!

یعنی شما به صورت خصوصی هم به مهدی رسول‌پناه لیست خرید فصل بعد را ندادید؟
دلیلی ندارد بخواهم بازیکنی از یک تیم قهرمان را از دست بدهم یا از الان لیست خصوصی یا عمومی بدهم.

ولی اخبار در گوشی می‌رسد که یحیی گل‌محمدی برخی از شاگردان فصول گذشته خودش در شهرخودرو یا ذوب‌آهن را می‌خواهد؟
اصلاً و ابداً! همین جا قویاً آن را تکذیب می‌کنم.

حالا که بحث شهرخودرو پیش آمد می‌خواهیم بدانیم این ماجرای قرارداد سه جانبه شما، باشگاه پرسپولیس و شهرخودرو مشهد چه بوده است؟ مهدی رسول‌پناه گفته امضا ندارد و...
این مسائل را بهتر است از مسئولان باشگاه بپرسید و من به عنوان مربی وظیفه دارم تیم را تمرین بدهم و آماده کنم.

بسیارخوب برگردیم به همان بحث قبلی که شما گفتید هیچ لیستی به رسول‌پناه ندادید و ما هم قبول کردیم، اما شما و همه ایران می‌دانند علیرضا بیرانوند قرار است از پرسپولیس برود. آیا شما تماسی با پیام نیازمند یا رشید مظاهری شاگرد سابق خودتان در ذوب‌آهن اصفهان نداشتید که بخواهید یکی از این دو را جانشین علیرضا بیرانوند کنید؟
دلیلی ندارد وقتی بازیکنی با تیمی دیگر قرارداد دارد ما دنبال آن‌ها باشیم یا مذاکره کنیم. پیام نیازمند و رشید مظاهری متعهد به سپاهان اصفهان و تراکتور تبریز هستند و ما هم هیچ مذاکره‌ای با این دو نداشتیم.

بسیار هم بعید است باشگاه‌های سپاهان و تراکتور که رقیبان مستقیم شما محسوب می‌شوند رضایت این دو بازیکن را برای پیوستن به پرسپولیس صادرکنند؟
حق هم دارند. پیام نیازمند و رشید مظاهری بازیکنان مؤثر و کلیدی سپاهان و تراکتور تبریز هستند و این دو تیم به هردو نیاز دارد.

دانیال اسماعیلی‌فر، شهریار مغانلو، سعید واسعی یا علی نعمتی و... را هم تکذیب می‌کنید؟
لطفاً و حتماً از قول من بنویسید نه با این بازیکنان و نه با هیچ بازیکن دیگری هیچ‌گونه مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی نداشتیم.

این پرسپولیس چقدر از برانکو تأثیر پذیرفته است؟
خیلی تأثیر گرفته است. در این مدتی که در پرسپولیس کار می‌کنم به وضوح تأثیرات برانکو را دیده‌ام. این فرهنگ برد، انگیزه قهرمانی و جنگندگی ولو در بازی‌های تمرینی را برانکو به این تیم تزریق کرده است. البته پرسپولیس در تاریخ خود همیشه برای قهرمانی جنگیده و مدیون اسطوره‌هایی مثل علی پروین، محمد پنجعلی، فرشاد پیوس، مجتبی محرمی، علی دایی، علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا و... بوده است.

برانکو بلافاصله پس از انتخاب شما به عنوان سرمربی پرسپولیس پست گذاشت و این انتصاب را تبریک گفت؟ یکی، دو هفته پیش هم در مصاحبه با خبرورزشی عنوان کرد در دوران بازی شما هم پیش‌بینی کرده گل‌محمدی مربی خوبی می‌شود.
ایشان لطف دارد. من زمانی هم که شاگرد برانکو بودم همیشه از کار‌ها و تمرینات ایشان نت برداری می‌کردم.

چه نکته خاصی در مربیگری آن زمان برانکو بود؟
سبک برانکو این بود که همزمان با نظم و انضباط و سختگیری سعی می‌کرد جو صمیمی و دوستانه‌ای هم در تیم ملی داشته باشد. دوران خوبی با برانکو داشتیم و روابط بچه‌ها با هم و با سرمربی خوب بود.

رکورد ۳ قهرمانی متوالی با یک تیم برانکو شاید حالا حالا‌ها شکسته نشود. این یک چالش برای شما نیست که تعداد قهرمانی‌های پرسپولیس را به ۴، ۵ یا ۶ برسانید؟
چالش ۵ یا ۶ قهرمانی متوالی؟ چراکه نه! دوست دارم و می‌دانم این پرسپولیس با این بازیکنان قهرمان و تفکر قهرمانی پتانسیل این هدف بزرگ را دارد. می‌تواند ۵ یا حتی ۶ بارمتوالی قهرمان لیگ برترشود، چون نسلی طلایی و هماهنگ کنار هم جمع شده‌اند. نسلی که فقط و فقط به قهرمانی فکر می‌کند و در سه سال گذشته هم با قدرت قهرمان شده است.

تیم فعلی بهترین تیمی است که شما هدایت آن را برعهده داشته اید یا اینکه...؟
یک مثالی کارگردان‌های سینما می‌زنند و می‌گویند فیلم‌های آن‌ها مثل فرزندان آن‌ها هستند. برای من هم واقعاً همین طور است و نفت تهران، ذوب‌آهن اصفهان یا شهرخودرو که دو سال در این تیم بودند هم مثل این پرسپولیس است. نمی‌توانم یکی را انتخاب کنم.

یحیی گل محمدی

حالا اگر تیم فعلی شما پرسپولیس با آن ذوب‌آهن رؤیایی که پشت‌سر هم قهرمان جام‌حذفی شد، بازی کند فکر می‌کنید نتیجه مسابقه چه شود؟
(با خنده) بستگی دارد چه کسی سرمربی باشد؟ (دوباره می‌خندد و می‌گوید) بنویس مساوی می‌شود و کار به ضربات پنالتی می‌کشد!

جواب سیاستمدارانه‌ای دادید! با مجتبی محرمی که صحبت می‌کردیم به ما گفت «این پرسپولیس بهترین تیم تاریخ باشگاه است.»
گفتم که این تیم فوق العاده است و شکی هم نیست.

سؤالی داریم که معمولاً مربیان ایرانی جواب نمی‌دهند ولی خارجی‌ها خیلی راحت به آن پاسخ می‌دهند. بپرسم؟!
اول بپرس ببینم می‌توانم جواب بدهم یا نه؟!

کلیدی‌ترین بازیکن پرسپولیس در حال حاضر چه کسی است؟
من فقط ۵ بازی در پرسپولیس سرمربی بوده‌ام. اگر کلی‌تر بخواهم جواب بدهم باید بگویم مهدی ترابی چه زمان کالدرون و چه این ۵ بازی کلیدی‌ترین بازیکن پرسپولیس بوده است. آمار هم همین را می‌گوید و مهدی توانسته ۸ گل بزند و ۵ پاس گل بدهد. در آخرین بازی ما با شهرخودرو مشهد که خیلی هم حساس بود مهدی ترابی پنالتی گرفت و خودش هم آن را تبدیل به گل کرد. البته همان‌طور که گفتم همه بازیکنان این پرسپولیس قهرمان هستند و سخت است بتوان یک نفر را انتخاب کرد.

ولی سرمربی بارسا راحت می‌گوید ستاره تیم من لیونل مسی است یا سرمربی یوونتوس و قبلاً رئال به کریستین رونالدو چنین لقبی می‌داد؟
فرهنگ‌ها فرق می‌کند. مهدی ترابی را هم من می‌شناسم و می‌دانم فوتبالیست باجنبه‌ای است و به خاطر همین به سختی اسم آوردم.

در مصاحبه‌های قبلی خودتان گفتید به بازیکنانم گفته‌ام «اگرشُل بگیرید سفت می‌خورید!» با ۱۰ امتیاز اختلاف شانس خیلی خیلی زیادی برای قهرمانی دارید. ندارید؟
من هر روز و هر روز با بازیکنانم حرف می‌زنم. ۹ بازی از لیگ برتر باقی‌مانده است و قراراست ۲۷ امتیاز تقسیم شود. اگر ما یک رقیب داشتیم شرایط فرق می‌کرد، اما من معتقدم سپاهان، تراکتور تبریز، استقلال تهران، شهرخودرو و حتی فولاد خوزستان می‌توانند شانس قهرمانی داشته باشند و برای سهمیه آسیا با تمام توان می‌جنگند. هر ۵ تیمی هم که اسم آوردم تیم‌های خوبی هستند و کوچک‌ترین سهل‌انگاری می‌تواند برای ما گران تمام شود.

پپ گواردیولا تِز جالبی دارد و در بایرن‌مونیخ یا همین منچسترسیتی وقتی تیم‌هایش با تیم دوم جدول از لحاظ امتیازی فاصله می‌گرفت همواره در مصاحبه‌ها یا به شاگردانش می‌گفت «اجازه نمی‌دهیم فاصله تیم دوم با ما کم شود.» شما هم چنین طرز تفکری دارید؟
صد درصد همین طور است. ما نباید اجازه بدهیم فاصله ۱۰ امتیازی کم شود و این یک چالش سخت است.

اما کم نیستند پرسپولیسی‌هایی که می‌گویند دو یا حتی سه هفته زودتر می‌توانید قهرمان شوید؟
این ذهنیت خطرناک است! من اجازه نمی‌دهم اعضای تیم یا بازیکنان به فکر قهرمانی یا جشن زودهنگام باشند. ازنظر من زمانی پرسپولیس قهرمان می‌شود که سوت پایان هفته سی‌ام زده شود، سکوی قهرمانی چیده شود، من و بازیکنانم روی سکو برویم و سیدجلال حسینی جام قهرمانی را بگیرد و بالای سر ببرد. تا زمانی که سیدجلال به عنوان کاپیتان تیم جام قهرمانی را بالای سر نبرد خودم را قهرمان زودهنگام نمی‌دانم.

ولی با توجه به این فاصله امتیازی احتمال دارد یکی، دو هفته قبل ازهفته سی‌ام قهرمانی شما مسجل شود؟
لیگ ۳۰ هفته است و ما انگیزه داریم که تا پایان هفته سی‌ام با تمام قدرت بازی کنیم و امتیاز بگیریم. فکر کردن به جشن قهرمانی یا قهرمان پنداشتن خودمان قبل از پایان مسابقات خطری است که اجازه نمی‌دهیم تیم ما را تهدید کند.

به نظر شما این پرسپولیس تا چه زمانی می‌تواند عطش قهرمانی داشته باشد؟
من این عطش را هر روز در تمرینات می‌بینم. این بچه‌ها تشنه و گرسنه قهرمانی هستند و از جام گرفتن سیر نمی‌شوند. فکر می‌کنم مهم‌ترین عامل حفظ این عطش هم هواداران پرسپولیس باشند. پرسپولیس طرفداران پرشوری دارد که همیشه و همواره در فضای مجازی یا کوچه و خیابان به این بچه‌ها انگیزه و انرژی مضاعف می‌دهند و بازیکنان هم تلاش می‌کنند هر سال دل آن‌ها را شاد کنند.

آیا با مربی شناخته شده‌ای هم بیرون از کادر فنی پرسپولیس در ارتباط هستید که با هم درباره فوتبال گپ بزنید و ازهم ایده بگیرید؟
یکی، دو مربی و دوست خوب من هستند که شاید اسم نیاورم...

چه اشکالی دارد اسم بیاورید؟
غیر از کادر فنی پرسپولیس و همکاران خودم مجتبی حسینی، دوست خوبم یکی از این مربیان است که هفته‌ای یکی، دو بار با هم گپ فوتبالی می‌زنیم. او خیلی روی کارش تمرکز دارد و از جمله مربیان زحمتکش فوتبال ماست.

ساختار دفاعی برای شما مهم‌تر است یا هجومی؟
در فوتبال مدرن امروز شما در مرحله اول باید خوب دفاع کنید که گل نخورید. تیمی که خوب دفاع کند و راحت گل نخورد شانس زیادی برای برد دارد ولی اگر راحت گل بخورید باید دو برابر تلاش کنید، گل بزنید. بنابراین اصل اول گل نخوردن و در عین حال حفظ نظم تیمی در هر شرایطی است. نظم تیمی چه در حمله و چه دفاع برای من خیلی حائز اهمیت است و همیشه به بازیکنانم این موضوع را یادآوری می‌کنم.

گل‌محمدی: چالش ۶ قهرمانی متوالی با پرسپولیس؟ چراکه نه؟!

همین لحظه یک مرتبه به این فکر افتادم که به یحیی گل‌محمدی از دقیقه ۸۵ به بعد دربی برگشت روی نیمکت پرسپولیس چه گذشت؟ دقیقه ۲۴ توسط ارسلان مطهری گل خوردید و دقیقه ۲۹ جبران کردید، اما وقتی ارسلان در دقیقه ۵۲ گل زد...
خیلی سخت بود. دقایق به سرعت و مثل برق می‌گذشت. تیم ما حمله می‌کرد ولی... یک چشم من به بازی بود و چشم دیگرم به ساعت، اما ناامید نبودم. می‌دانستم در همین دقایق هم ممکن است یک اتفاقی بیفتد، چون به بازیکنان پرسپولیس و تجربه بیشتر آن‌ها اعتقاد و اعتماد داشتم...

تجربه بازیکنان استقلال کمتر بود، اما در این بازی مهم ۲ بر یک جلو افتاده بودند؟
گفتم لحظات خیلی سخت و ثانیه‌شمار ساعت تند می‌گذشت. دربی یک بازی SPECIAL (خاص) است و هیچ مربی دوست ندارد و دلش نمی‌خواهد این یک بازی خاص را ببازد. تیمی که می‌خواهد ببازد به برد یا حداقل نباختن در این بازی نیاز دارد. گلی که بشار در دقیقه ۸۹ زد هم تیم ما را در جدول نگه داشت و هم اجازه نداد تیم ببازد و بپاشد. ضمن آنکه کام‌بک دقیقه ۸۹ شخصیت جدید و ویژه‌ای به تیم می‌دهد که محصولش در بازی‌های آینده مشخص می‌شود. به نظرم آن گل بشار در دربی یک امتیاز نداشت و شاید از لحاظ اهمیت ۶ امتیاز داشت!

تصاویر تلویزیونی بعد از گل بشار، شما را نشان می‌داد که با خوشحالی فریاد می‌زدید و رو به شاگردان خودتان پشت‌سرهم می‌گفتید یاا... یاا...
واقعاً یادم نمی‌آید! خوشحال بودم که کام‌بک کردیم. انصافاً خیلی خوب بازی کردیم و مستحق باخت نبودیم.

از لحاظ فنی می‌توانید گل دقیقه ۸۹ به استقلال را تحلیل کنید؟
دقت کرده باشید بشار پاس اول را داد و مهدی ترابی سرش را دزدید تا توپ به استوکس برسد که خیلی خوب جایگیری کرده بود. جالب اینجا بود که بشار پس از دادن پاس متوقف نشد و نایستاد، حرکت کرد تا ریباند شوت آنتونی را تبدیل به گل کند.

اسم آنتونی استوکس آمد. او چگونه بازیکنی است؟
تأثیر استوکس را در دربی همه دیدند. جایگیری خیلی حرفه‌ای و خوبی داشت و بعد از آن هم درآن دقایق و شرایط یک ضربه ایستگاهی عالی زد که نزدیک بود گل شود. از لحاظ فنی واقعاً نمی‌توان به او ایرادی گرفت اما...

جان هیوز ستاره و مربی سابق سلتیک هم او را با جُرج بست، ستاره پرحاشیه و اسبق منچستریونایتد و ایرلند مقایسه کرده بود. آیا ۱۰۰ هزار دلار برای تأثیر مستقیم روی آن گل مساوی دربی می‌ارزید؟
(می‌خندد) وا... چه بگویم؟!

چرا در امارات به او مرخصی دادید؟ مگر استوکس را نمی‌شناختید؟
از کجا بشناسم؟!

 به هرحال حاشیه‌های این مهاجم ایرلندی در تراکتور تبریز هم کم نبود؟
در تبریز گل‌های فوق العاده و حساسی هم زده بود. از طرفی آن روز در امارات حرفی به من زد که هر مربی دیگری هم بود به او مرخصی می‌داد.

مگر چه گفت؟
استوکس پیش من آمد و گفت سه، چهار هفته است که خانواده‌اش را ندیده است و اگر می‌شود ۲۴ ساعت به او مرخصی بدهم؟ من هم با خودم گفتم این بنده خدا خارجی است و ایرادی ندارد ۲۴ ساعت دیرتر و با روحیه‌تر پس از دیدار با خانواده اش به تهران بیاید!

اما ۲۴ ساعت بعد که نیامد هیچ! تصاویری هم از او منتشر شد که...
بله، ۲۴ مرخصی گرفت، اما رفت که رفت! واقعاً بازیکن عجیبی بود و هنوز هم برای خودم سؤال است که چرا به من دروغ گفت؟

الان که دیگر در تفکرات شما جایی ندارد و ظاهراً قراردادش هم یک طرفه فسخ شده است؟
نه دیگر، پرونده حضور استوکس در تیم پرسپولیس بسته شده است!

گل‌محمدی: چالش ۶ قهرمانی متوالی با پرسپولیس؟ چراکه نه؟!

گاهی اوقات به سبک مارسلو بیلسا، سرمربی پرآوازه آرژانتینی کنار زمین روی زانو می‌نشینید و دست زیر چانه خود می‌زنید. وقتی بازی گره می‌خورد بیشتر شما را در این حالت دیده‌ایم. از بیلسا الگو گرفته‌اید؟
کنار زمین و روی زانو نشستن من ربطی به مارسلو بیلسا ندارد! این کار من دو دلیل ساده دارد. اول آنکه ۹۰ دقیقه ایستادن کنار زمین و داد و فریاد کردن سخت است و به هر حال ما هم خسته می‌شویم. یک لحظه می‌نشینم و استراحت می‌کنم، اما دلیل دوم این است که خودم تصور می‌کنم این‌جوری زاویه دید بهتری نسبت به زمین مسابقه پیدا می‌کنم.

چقدر فوتبال خارجی تماشا می‌کنید؟
خیلی زیاد!

آخرین فوتبالی که تماشا کردید کدام بازی بود و چه درسی از آن گرفتید؟
بازی بایرن‌مونیخ و دورتموند بود که تیم مونیخی با تک گل یاشوا کیمیش یک بر صفر برنده شد. البته بازی پایاپایی بود که روی اشتباه گلر دورتموند و جلو کشیدن او تیم بایرن گل زد و برنده شد. نکته مهم این دیدار برای من مربی دفاع تیمی بایرن بعد از گل کیمیش بود. بایرنی‌ها حتی یک اشتباه هم نداشتند و مثل ساعت دقیق و منظم دفاع کردند و دست آخر هم با پیروزی از زمین این بازی حساس خارج شدند.

بحث اشتباه گلر دورتموند شد. علیرضا بیرانوند بهترین گلر ایران و شاید آسیا با آنتورپ قرارداد بسته و از پرسپولیس جدا می‌شود. برخی‌ها معتقدند بوژیدار رادوشویچ یک رقیب گردن‌کلفت می‌خواهد و... نظر شما به عنوان سرمربی پرسپولیس چیست؟
علیرضا بیرانوند توانایی‌های خود را در این چند سال نشان داده است. ازآن طرف «رادو» هم دروازه‌بان مطمئنی است. خیلی خوب و حرفه‌ای تمرین می‌کند و بازیکن بی‌حاشیه‌ای است. او زندگی سالمی هم دارد و مراقب خودش است. همه بچه‌های تیم و هواداران هم دوستش دارند و من به او اطمینان دارم.

این بدین معناست که سال آینده بوژیدار رادوشویچ، گلر شماره یک پرسپولیس خواهد بود؟
چراکه نه؟ بله! رادو گلر شماره یک من و پرسپولیس در سال آینده است، چون لیاقت آن را دارد.

بگذریم! کدام مربی و تیم الهام‌بخش یحیی گل‌محمدی است؟
پپ گواردیولا و شخصیتش را خیلی دوست دارم. در میان تیم‌های باشگاهی دنیا هم بارسلونا همیشه الهام‌بخش من بوده و هست.

در فوتبال ایران از کدام مربی بیشتر تأثیر گرفته اید یا بهتر است بگوییم الگوی شماست؟
برانکو ایوانکوویچ و سبک کاری ایشان را دوست دارم.

بهترین فوتبالیستی که در عمرخود دیده‌اید؟
بدون شک لیونل مسی!

نه، منظور ما در ایران بود؟
واقعاً نمی‌توانم اسم یک نفر را بیاورم. علی دایی، علی کریمی، علی پروین، مجید نامجومطلق، حمید درخشان، کریم باقری، مهدی مهدوی‌کیا که با بعضی از این بزرگان افتخار همبازی بودن داشتم.

مربیان بزرگ دنیا قوانین خاص خود را دارند. به طور مثال الکس فرگوسن می‌گوید «یک مربی با عقل خودش باید تصمیم بگیرد نه قلبش!» یا اینکه این سرمربی مشهور سابق منچستریونایتد معتقد بود «هرگز نباید رختکن و تیم از کنترل شما خارج شود.» آیا یحیی گل‌محمدی هم قانون خاصی در فلسفه مربیگری خود دارد؟
همیشه دوست داشتم و دارم که بازیکنانم ازحاشیه دور باشند و تمام تمرکز خودشان را روی فوتبال، تمرین و مسابقه بگذارند. اگر یک بازیکن آرام و بی‌حاشیه باشد حتم بدانید موفق‌ترخواهد بود.

شاید ربطی به این مصاحبه نداشته باشد ولی حالا که این صحبت را کردید می‌خواهم به مصاحبه چندی پیش خودم اشاره کنم. با احمد نوراللهی مصاحبه می‌کردم و به او گفتم از لحاظ رفتاری، آرام و کم حرف بودن و دوری از حاشیه خیلی شبیه دوران بازی سرمربی‌ات یحیی گل‌محمدی هستی و... نظر شما چیست؟
احمد از لحاظ فنی فوتبالیست فوق العاده‌ای است. از لحاظ اخلاقی هم بازیکن خوب و بی‌حاشیه‌ای است و این آرام بودن می‌تواند خیلی به او کمک کند کما اینکه می‌بینید به تیم ملی هم دعوت می‌شود و با قدرت بازی می‌کند. البته همه بازیکنان پرسپولیس حرفه‌ای، کم‌حاشیه و زحمتکش هستند.

وقتی به کارنامه مربیگری یحیی گل‌محمدی نگاه می‌کنید بیشتر یاد برد‌ها می‌افتید یا باخت‌ها؟
طبیعی است بردها!

آخرین باری که با یک مربی دست ندادید؟
همیشه چه در زمان برد و چه باخت به تیم و مربی حریف احترام گذاشته و دست داده‌ام. البته با این ویروس کرونا دیگر با کسی دست نداده‌ام و این هم از سختی‌های این بحران جدید است.

چه تیمی سراغ شما بیاید چشم بسته پیشنهاد آن تیم را رد می‌کنید؟
با احترام به هواداران استقلال، نمی‌توانم پیشنهاد این تیم را بپذیرم. البته استقلالی‌ها هم خودشان هرگز به یحیی گل‌محمدی پیشنهاد مربیگری نمی‌دهند.

ولی به علی دایی دادند؟!
علی دایی هم نرفت!

به عنوان سؤال آخر اگر می‌توانستید یک بازیکن، فقط یک بازیکن از تیم استقلال بگیرید؟
سؤال سختی است، اما من همین بازیکنان خودم در پرسپولیس را دوست دارم!

صفحه اول روزنامه خبرورزشی سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۹۹