شهر خالی ...

سه شنبه 29 بهمن 1398 بازدید: 356 کد خبر: 12996 [نسخه چاپی]

 

در هفدهم خرداد سال 1393 مقاله ای نوشتم تحت عنوان "برای سازمان تامین اجتماعی دلواپسیم" که در سایت "تامین پرس" (WWW.TAMINPRESS.COM) منتشر گردید. در مطلع یادداشت مزبور به این موضوع پرداخته بودم که بطور کلی برای هر پدیده ای که کارکرد مثبتی دارد و یا برای هدف و مقصود مثبتی تاسیس گردیده است، بایستی دلواپس بود ولی برای پدیده ها نظیر سازمان تامین اجتماعی که نقش و کارکرد آنها (فی حد ذاته) رفع دلواپسی دیگران است، بایستی بیشتر دلواپس بود .

اگر چه متاسفانه و بهر تقدیر بسیاری از پیش بینی های انجام شده در مقاله موصوف، در سنوات ماضی تحقق یافت و راه برای اصلاح امور و تعالی بخشی فعالیتها در سازمان صعب تر شده است ولیکن اکنون که در آستانه 29 بهمن و سالروز حادثه "دنا" هستیم (که باعث درگذشت مرحوم مهندس مجید اسلامی از همکاران خوب و زحمتکش سازمان شد) احساس می کنم که دلواپسی ها دو چندان شده است چرا که مرحوم مظفر کریمی، مجید اسلامی، ابوتراب فیضی، علیرضا فرهادی، دکتر سید مهدی مهدوی و... که در جرگه دغدغه مندان و دلواپسان واقعی سازمان تامین اجتماعی بودند دیگر در میان ما نیستند و رخ در نقاب خاک کشیده اند و انسان یاد این ترانه افغانی تاجیکی و تصنیف زیبای امیر جان صبوری می افتد :

 " شهر خالی ، جاده خالی، کوچه خالی ، خانه خالی

جام خالی، سفره خالی، ساغر و پیمانه خالی

کوچ کرده دسته دسته آشنایان، عندلیبان

باغ خالی، باغچه خالی، شاخه خالی ، لانه خالی ... "

متاسفانه و بهر تقدیر شرایط عمومی حاکم بر محیط های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور فی نفسه تاثیر و تاثرات نا مساعدی بر نقش ها و کارکردهای سازمان تامین اجتماعی داشته و دارد و در این میان شرایط هر روز برای گفتمان رفاه و تامین اجتماعی بطور اعم و برای سازمان تامین اجتماعی سخت تر و میدان برای مخالفان این گفتمان و سازمان بازتر شده و می شود .

و متاسفانه گسست بین النسلی موجود بین کارکنان سازمان ، فقدان مدیریت دانش ضمنی و عدم مستند سازی تاریخ شفاهی تامین اجتماعی از یکسو و عدم کادر سازی و تربیت مدیران و کارشناسان آینده (که در سال 1392 به تصویب هیات مدیره رسید ولیکن بخش اجرایی سازمان از انجام آن استنکاف ورزید و اخیراً مدیر عامل جدید سازمان بر آن همت گماشته است ) باعث گردیده است که سازمان "دچار فقر نظری و یاس علمی" شود و ظرفیت های بالفعل و بالقوه مدیریتی و کارشناسی سازمان تحلیل برود .

شهر خالی است ز عشاق بود کز طرفی

          مردی از خویش برون آید و کاری بکند  - حافظ

و صد البته تحقق این امر مستلزم همراهی دولت محترم در بازپرداخت مطالبات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی می باشد. اتفاقاً خواجه در مطلع این غزل نیز آورده است" طایر دولت اگر بازگذاری بکند " و بنظر می رسد وصف الحال رابطه دولت و سازمان تامین اجتماعی است.

 در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه درگذشتگان حادثه دنا بویژه مرحوم مجید اسلامی و نیز گرامیداشت یاد و خاطره همه همکاران و حامیان سازمان که از این هستی فنا به مستی بقاء نائل شده اند،
رجاء واثق دارد تا درخت تناور سازمان تامین اجتماعی بیش از پیش و بهتر از گذشته دوام و قوام یابد، ایدون باد  

 

علی حیدری

عضو و نائب رئیس هیات مدیره