درباره جشن تولد جهانگیری

تصویر جشن تولد برای اسحاق جهانگیری در دفتر او در چند روز گذشته خبرساز شد و واکنش‌هایی انتقادی برانگیخت. سجاد سالک، سردبیر ماهنامه صنعت و توسعه توضیحاتی را درباره این مراسم در توییتر منتشر کرد. سالک نوشته است: «۱- موضوع ساده تر از آن است که نیاز به توضیح مفصل داشته باشد. اسحاق جهانگیری قبل از آنکه به معاون اولی برسد مجله ای داشت به نام صنعت و توسعه. درسالهای ریاست جمهوری احمدی نژاد، ایشان هرروز در دفتر مجله حضور داشت و طبیعتا میان بچه های تحریریه و ایشان صمیمیتی شکل گرفت

۲- جهانگیری که به دولت رفت به علت مشغله، دیگر امکان حضور در دفتر مجله را پیدانکرد اماهمان موقع قرار گذاشتیم لااقل سالی یکبار دیداری میان تحریریه و ایشان برگزار شود که مسائل کاری را مرورکنیم. پیشنهاد شد دیدار سالانه در روز تولد ایشان برگزار شود تا همان فضای صمیمانه قبلی تداعی شود

۳- معاون اول آنقدر تقوا دارد که چنین جلسه ای را نه در یک روزکاری، بلکه عصرروز پنج شنبه برگزار کند. یعنی خارج از ساعت اداری و زمانی که همه ادارات رسما تعطیل هستند برای طرح مسائل کاری با همکاران قدیمی اش اختصاص یافت. پذیرایی هم فقط یک استکان چای و همان کیکی بود که در تصویر مشخص است

۴- بله جشن تولد در سعدآباد برگزار شد. بعید نیست مخاطب فکر کند چه ضیافت باشکوهی برپاشده و چه تالاری! اماحقیقت این است از سال ها پیش دولت، ساختمانی در سعدآباد داشته که محل برگزاری برخی جلسات بوده است. این نشست هم در دفتر کار معاون اول برگزار شد در مجموعه سعدآباد

۵- طبیعی است وقتی قرار باشد حمله ناجوانمردانه ای صورت بگیرد این توضیحات دردی دوا نمی کند. در حالت عادی چرا باید درباره یک جلسه کاری معمولی با چاشنی تبریک  تولد که هرسال روتین برگزار می شود توضیحی نوشت؟ ما انسانیم، بیمار می شویم، عزادار می شویم، شاد می شویم و به یاد هم هستیم

۶- ما فارغ از هر مسئولیتی، زندگی خود را داریم و طبیعی است در گذران زندگی میانمان روابط انسانی و احساسی حاکم است و در خوشی ها و ناخوشی ها کنار همیم. #سیاست_زدگی را به حدی نرسانیم که دیدارهای دوستانه و کاری را هم هدف بگیریم. در کشاکش رقابت های سیاسی فقط کافی است منصف باشیم. همین»

حتی اگر تمام توضیحات سالک را بپذیریم، یک نکته از نظر او و جهانگیری مغفول مانده است. بازنمایی رسانه چنین رویدادی در اوضاع خراب اقتصادی مردم، حتما غلط است. این ماجرا به‌شدت به انتشار تصویر کوه‌پیمایی رئیس‌جمهور در توچال شبیه بود. اصل کوه‌پیمایی رئیس‌جمهور و اصل جشن تولد شخصی معاون اول، ایرادی ندارد، اما در اوضاع بد اقتصادی که بخشی از مردم در تنگنای معیشتی هستند انتشار تصاویر این دیدارها در رسانه‌ها حتما کار غلطی است و این پیام را به مردم می‌دهد که مسئولین از درد مردم بی‌خبرند و اعتنایی به دغدغه‌های آن‌ها ندارند. این پیام، مخرب اعتماد عمومی و به ضرر دولت و نظام است.

***

سه سیاست پرهزینه در دولت احمدی نژاد و روحانی

عباس آخوندی، وزیر مستعفی راه و شهرسازی در مصاحبه ای با روزنامه شرق گفت: در ایران دو سیاست اجتماعی پُرهزینه به‌طورِ هم‌زمان در دولت‌های نهم و دهم اجرا شد؛ اول سیاست یارانه‌ها و دوم مسکن مهر. در سیاست یارانه‌ها در واقع کسری از روز اول ایجاد شد و سالی حدود بیست و خرده‌ای هزار میلیاردتومان کسری وجود داشت. اگر دولت می‌خواست با تورم مبلغ یارانه را افزایش بدهد، ممکن بود با چند هزار میلیاردتومان کسری مواجه شود. در سیاست مسکن مهر هم میزان پولی که از بانک مرکزی گرفته شد، موجب افزایش 42درصدی پایه پولی شد که برای اقتصاد ایران یک پروژه خیلی وحشتناک بود.

آخوندی در ادامه می گوید: پروژه سوم در دولت یازدهم شروع شد که طرح سلامت بود. سه سیاست اجتماعی بود در حوزه‌های درآمدی، مسکن و بهداشت و درمان بدون اندیشه حتی مقدماتی درباره هزینه‌هایی که برای خزانه عمومی ایجاد می‌کنند. در برابر این سه سیاست، جامعه سیاسی ایران چه نگاهی داشت؟ کاری که من کردم گفتم در حوزه سیاست مسکن مهر جراحی انجام دهید. بیش از این تعهد جدید ایجاد نکنید و هرچه هست آن را براساس تعهدهای پیشین تمام کنید؛ بنابراین جراحی‌ای در حوزه سیاست اجتماعی آغاز کردم، اما چون در دولت نظریه منسجمی وجود نداشت، هم‌زمان که چنین سیاستی اجرا می‌شد، طرحی در حوزه سلامت آغاز شد که چندین برابرِ آن هزینه داشت و تعهد چندبرابری بلافاصله در حوزه سلامت برای دولت ایجاد شد. ضمنا سیاست یارانه همچنان به قوت خودش ادامه داشت.

وزیر مستعفی می گوید: مردمی که طرفِ دریافت این سیاست‌ها هستند، از این یک بام و چند هوا چه پیامی را دریافت می‌کنند؟ نتیجه آنکه کسی که مسکن مهر را در وضع موجود متوقف کرد، فردی بد و اشرافی است، کسی که هزینه طرح سلامت را اضافه کرد (35 هزارمیلیاردتومان در سال به گفته سازمان برنامه و بودجه) خادم مردم و کسی هم که سیاست یارانه‌ها را ادامه داد بینابین. از این نظر که مبلغ یارانه را افزایش نداده، منفی است، ولی باز خدا خیرش بدهد که همین را هم حذف نکرد. این نشان می‌دهد که دولت فاقد نظریه است و همه‎‌چیز شخصی می‌شود... من که اعتقادم بر آزاد، آزاد، ‌آزاد و رقابت، رقابت، رقابت است؛ هیچ‌چیزی جز این را قبول ندارم.

آخوندی گفت: آقای روحانی می‌گفتند من طرفدار اقتصاد آزاد هستم؛ اما الان زمان اجرای این سیاست‌ها نیست. من قبول نداشتم. می‌گفتم پس وقت اجرای آنها چه زمانی است؟ این شد که دیگر به این نتیجه رسیدم که باید از این دولت جدا شوم.

***

واکنش ها به جلسه مجمع درباره الحاق ایران به  کنوانسیون پالرمو

اصلاح قانون مبارزه با پولشویی،لایحه اصلاح قانون مبارزه با تروریسم، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) چهار لایحه معروف به لوایح چهارگانه مرتبط با FATF هستند. مجمع تشخیص مصلحت نظام در هفته های اخیر چند جلسه برای تصمیم گیری درباره الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو داشته که اعضا به جمع بندی نرسیده اند.

در این باره محمد باقر قالیباف در روزنامه رسالت نوشت: وقتی مقدمات و لوازم گرفتن یک تصمیم درست و بهتر فراهم نیست، حجت و دلیلی برای تعجیل وجود ندارد. تصویب شتاب‌زده کنوانسیون پالرمو یا رد چشم بسته آن، هر دو مظاهری از تصمیم‌گیری ناقص و نادرست هستند.

بنابراین در شرایطی که تعداد قابل توجهی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت شرعی و عقلی برای قبول یا رد نداشتند یا اینکه به هر دلیلی احساس می‌کردند ابعاد موضوع به خوبی بحث و بررسی نشده است. درخواست فرصت بیشتر، بهترین گزینه بود.

یادداشت قالیباف درباره FATF

موافقان گفته‌اند چرا باید الزامات FATF را اجرا کرد و مخالفان گفته‌اند چرا نباید اجرا کرد. اما به صورت جدی بحث نشده است که اگر پیوستیم چه مسیر و تهدیدات و چالش‌هایی پیش روی ماست یا اگر نپیوندیم، چه گزینه‌های جایگزینی داریم. چرایی حتماً مهم است، اما متوقف شدن در آن به ضرر تصمیم‌گیری بهتر است

احمد توکلی، عضو مجمع تشخحیص مصلحت نظام هم گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به FATF و سرنوشت مقاومت در منطقه حساسیت دارد. تمام حرف سر همین است که چون این مساله ممکن است در سرنوشت مقاومت و منطقه موثر باشد، پس بنابراین برای مجمع تشخیص مصلحت نظام حساس است.

وی افزود: ممکن است دو نوع نظر در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح باشد موافقان FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام این مساله را نمی گویند که با تصویب این قانون به محور مقاومت آسیب می رسد اما این گونه استدلال می کنند که عدم تصویب این لوایح در آینده محور مقاومت را با خطرهای جدی تری مواجه می کند. اگر ما بصورت مشروط این لوایح را بپذیریم می توانیم به محور مقاومت کمک کنیم.

احمد توکلی: حساسیت ها بر FATF به دلیل اثر آن بر سرنوشت مقاومت است/ دستگاه دیپلماسی از برجام عبرت گرفته است

***

روزی که ندا شکل گرفت، همه جور توهینی به ما کردند

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان در مصاحبه با ایسنا گفت: یک خبرنگار خارجی گفت شما برای سوریه خیلی تلاش کردید، من گفتم ما برعکس فکر می‌کنیم؛ سوریه برای ما خیلی تلاش کرد. قبل از اینکه این‌ها سوریه را وارد جنگ داخلی کنند، جبههالنُصره به سوریه پیغام داد کسری‌هایت را می‌دهیم و سرمایه گذاری خارجی را برائت تامین می‌کنیم؛ اما فقط به ایران، حزب‌الله و مقاومت کار نداشته باش. شبیه این پیام را به عراق داده بودند؛ سوریه هم می‌توانست مثل عراق برود. بشار مردانگی کرد و قبول نکرد. کسی این زاویه را نمی‌بیند و فقط می‌گویند ایران برای کمک به سوریه رفته است.

ناگفته‌های صادق خرازی از دلایل حضور ایران در سوریه تا احمدی‌نژاد و انتقاد به دولت روحانی

خرازی گفت: روزی که ندا شکل گرفت، همه جور توهینی به ما کردند. ما چند حرف داشتیم یک، اصلاحات پوست اندازی شود، حالا همه آن‌هایی که به ما بد و بیراه می‌گفتند هم همین حرف را می‌زنند. مگر ما در آغاز تاسیس ندا همین را نگفتیم؟ همه کسانی که می‌گفتند ادبیات اصلاحات باید اصلاح شود به ما بد و بیراه می‌گفتند. تصورشان این بود که ما ماموریتی داشته‌ایم در حالی که ما الهام گرفته از تفکرات جوانان بودیم. در مسیر کار نشان دادیم اهل دور زدنو چشم بستن به روی اتفاقات نیستیم. در هر واقعه جتماعی و سیاسی بیش از هر حزبی حساسیت نشان دادیم... برای ما مشکلات اساسی ایجاد کردند؛ بدگویی، هتاکی، ناجونمردی ها را از کسانی دیدیم که خود پر از ایراد بودند. ایرادهای ما را فریاد زدند در حالی که اگر قرار بود ایراد خودشان گفته شود سنگ روی سنگ بندنمی شد.

***

کدام وزیر از هیئت دولت جدا می‌شود؟

اسدالله عباسی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با تسنیم، درباره معرفی وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان به مجلس برای اخذ رای اعتماد، گفت: طبق صحبت‌های انجام شده قبل از بررسی لایحه بودجه سال 98 کل کشور، وزیر بهداشت برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی می‌شود.

وی ادامه داد: احتمالاً رئیس‌جمهور، سعید نمکی سرپرست فعلی وزارت بهداشت را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی می‌کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: زمزمه‌هایی نیز درباره تغییر در یکی از وزارتخانه‌های دیگر وجود دارد که تاکنون دولتی‌ها نام این وزارتخانه را اعلام نکردند، اما اعلام کردند، احتمالاً با معرفی وزیر بهداشت به مجلس، فرد دیگری برای وزارتخانه‌ای که مد نظر است به مجلس معرفی می‌شود.

تسنیم ادعا کرد که این فرد به احتمال زیاد سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است. گفته می‌شود او اخیراً استعفای خود را شخصاً تحویل حجت‌الاسلام روحانی داده است.

جماران هم در این باره نوشت: صبح امروز در دفتر وزیر ارشاد، جلسه ای برگزار شده و سه نماینده مجلس وکیلی، کواکبیان و حضرتی در دیدار با سید عباس صالحی، در خصوص انتصاب معاون مطبوعاتی جدید به او اولتیماتوم داده اند!

آنها با تاکید بر تقویت یارانه های روزنامه های جریان خود، به صالحی گفته اند باید در این راستا فردی را بر صندلی معاونت مطبوعاتی بنشانید تا قدر ما را بداند و اعلام کرده اند که گزینه های مطرح برای معاونت مطبوعاتی بویژه علی معزی که به زعم آنان توجهی به اصلاح طلبان ندارد را قبول ندارند.

یکی از اعضا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی که نخواست نامش فاش شود در همین زمینه در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین خبرسازی خبرگزاری تسنیم درباره وزیر ارشاد را تکذیب کرد. او در بخش دیگری از اظهارات خود با تایید اظهارات عباسی، گفت که بر اساس صحبت های صورت گرفته به احتمال ۹۰ درصد یکی از وزرای دولت از جمع کابینه جدا خواهد شد.

این عضو هیات رئیسه مجلس همچنین تاکید کرد: بر اساس صحبت‌های صورت گرفته، علیرضا آوایی، وزیر دادگستری از جمع دولتی‌ها جدا خواهد شد. این نماینده مجلس درباره دلیل این مسئله نیز گفت: موضوع به عملکرد وزیر دادگستری و نارضایتی شخص رئیس جمهوری و رئیس قوه قضائیه باز می گردد.

***

تحلیل روزنامه سازندگی از بحران ونزوئلا

روزنامه سازندگی در شماره روز شنبه بدلیل ناآرامی های ونزوئلا عکس صفحه اول خود را به این موضوع اختصاص داده بود که آن عکس و تحلیل های صورت گرفته موجب واکنش های بسیاری در عرصه رسانه ای کشور شده بود. روزنامه سازندگی علیه دولت قانونی نیکولاس مادورو موضع گیری کرده بود.

امروز محمد قوچانی در تحلیلی در این روزنامه نوشت: دخالت ایالات‌متحده آمریکا در سیاست داخلی ونزوئلا و تلاش برای سقوط دولت این کشور دخالتی استعماری و استکباری (امپریالیستی) و خلاف اصول کلاسیک لیبرالیسم است و با نئولیبرالیسم هم هیچ نسبتی ندارد. اساس لیبرالیسم بر احترام به حاکمیت ملی کشورها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها بنا شده است و «انترناسیونالیسم لیبرالیستی» بر خلاف «انترناسیونالیسم کمونیستی» یک پارادوکس است چراکه میان لیبرالیسم و ناسیونالیسم همزادی تاریخی و فلسفی وجود دارد. آنچه امروز در ونزوئلا و در سال ۱۳۳۲ در ایران رخ داده است، صورت‌هایی از ایدئولوژی نومحافظه‌کاری است که به دولت‌های محافظه‌کار اجازه می‌دهد امپراتوری جهانی نومحافظه‌کاران را برقرار کنند و به نام ارزش‌های نومحافظه‌کارانه به اشغال نظامی و دخالت خارجی دست بزنند. دخالت جورج‌ بوش در عراق نمادی از این میلیتاریسم بود و دونالد ترامپ کم‌هوش‌تر از آن است که ایدئولوژی‌های ارتجاعی دستیاران خود مانند مایک پنس را بفهمد.

اما صورت‌بندی این واقعیت سبب نمی‌شود که ما ماهیت ناکارآمد و اقتدارگرای حکومت ونزوئلا را انکار کنیم: دولت پوپولیست ونزوئلا اقتصاد ملی این کشور را ویران کرده و با «ابرتورم» فقیران را فقیرتر ساخته است. دولتی که ادعای حاکمیت تهی‌دستان را داشته اکنون طبقه متوسط و بورژوازی ونزوئلا را هم به پرولتاریای آن ملحق و تهی‌دست ساخته است.

آنچه این روزها در ونزوئلا می‌گذرد مستقل از دخالت نامشروع ایالات‌متحده آمریکا ماهیتی اجتماعی دارد که می‌توان آن را در موقعیتی میان انقلاب و کودتا قلمداد کرد: اعتراض ملت ونزوئلا را نمی‌توان حمایت از کودتا خواند چراکه ریشه‌ی اجتماعی و مدنی دارد و آن را نمی‌توان انقلاب نامید چراکه جامعه‌ی ونزوئلا به شدت دوقطبی شده و هنوز روشن نیست کدام جریان اجتماعی اکثریت را دارد تا اعتراض را به انقلاب بدل سازد.

***

روایتی ازتقابل چپ‌ها باهاشمی/روحانی بدون اصلاح‌طلبان جایگاه ندارد

سید محمود علیزاده طباطبایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در مصاحبه ای به مهر گفت: ما آن انتظاری که از آقای عارف داشتیم برآورد نشد. یعنی وی نتوانسته این انسجام فراکسیون اصلاحات را ایجاد و حفظ کند. حتی با دخالت‌هایی که در انتخابات شورای شهر تهران کرد، باعث ورود لیست بسیار ضعیفی به شورا شد. حالا ما در انتخابات مجلس می‌گوییم صلاحیت‌­ها رد می­‌شود اما در انتخابات شورای شهر تهران که نیروهای باتجربه، مدیر، باسواد زیادی داشتیم؛ مانند آقای دکتر نصیری، تاجیک‌اسماعیلی، علیخانی و ... اما هیچ کدام از اینها داخل لیست قرار نگرفتند و به جای آن افراد گمنامی که فقط فلان آقای اصلاح­‌طلب به آنها توصیه کرده بود وارد لیست شدند. این ناشی از مدیریت آقای عارف بود. اگر کار بصورت اصولی انجام شده بود ما با چنین شورایی مواجه نبودیم که در طول دو سال مجبور شود سه شهردار عوض کند.