ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه،روز پنجشنبه،اول مارس، گفت در صورت حمله اتمی به این کشور یا متحدانش، روسیه بلافاصله پاسخ خواهد داد.

به گزارش «انتخاب»؛ ولادیمیر پوتین، در برابر شورای فدرال، در مورد راهبرد اتمی کرملین گفت: «ما هرگونه استفاده از سلاح‌‌های اتمی علیه روسیه یا متحدانش را حمله‌ اتمی به خاک روسیه تلقی کرده و بلافاصله پاسخ خواهیم داد.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین تصریح کرد اگر حمله با سلاح‌های متعارف هم موجودیت روسیه را به خطر بیندازد، مسکو حق استفاده از سلاح‌های اتمی را برای خود محفوظ می‌داند.

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود برای قانونگذاران این کشور اعلام کرد، که روسیه مجموعه‌ای از سامانه‌های هسته‌ای و از جمله یک موشک قاره‌پیما مافوق صوت و رادارگریز آزمایش کرده است.

این سامانه موشک بالیستیک به گفته ولادیمیر پوتین «سارمات» نام دارد و بیش از دویست تن وزن آن است.

ولادیمیر پوتین با بیان اینکه برد این موشک از سامانه‌های پیشین بیشتر است، گفت: «هیچ سامانه ضدموشکی نمی‌تواند آن را رهگیری کند.»

زیردریایی‌های بدون سرنشین با قابلیت حمل بمب‌های اتمی، ساخت موشک اتمی کروز جدید از دیگر سلاح‌هایی بود که ولادیمیر پوتین به‌کارگیری آن را در ارتش روسیه اعلام کرد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین تصریح کرد که موازنه با قدرت نظامی آمریکا، به‌کارگیری سلاح‌های نوین را برای این کشور ضروری ساخته است.

وی خروج آمریکا از پیمان موشک‌های ضدبالستیک در سال ۲۰۰۲ را دلیل نوسازی تسلیحات روسیه عنوان کرد و گفت: «آنها گمان می‌کردند که ما هرگز قادر نخواهیم بود که به لحاظ اقتصادی، نظامی احیا شویم به خاطر همین نظر ما را جدی نمی‌گرفتند.»