رنگ قانون و روح خدمتگزاری در شهرداری

جمعه 11 اسفند 1396 بازدید: 837 کد خبر: 12751 [نسخه چاپی]

 

تهیه و تنظیم :رضا یوسفی
شهرداری به عنوان سازمانی که در ارتباط با شهروندان استمیبایست  روح خدمتگزاری و اخلاص را بیشتر از سایر دستگاهها داشته باشد. شهرداری در سه سطح خدماتی ، حفظ وتوسعه فضای سبز و فرهنگ فعالیت داشته که مطمئنا کوتاهی در یک بخش ، سطوح دیگری را تخریب خواهد کرد. جدای از این سطوح شهرداری به سه مولفه درسازمان باید توجه لازمرا داشته باشد و آنهم  مبارزه با فساد وبافت مدیران شهری، ارتقاء سطح علمی و همکاری با سایر دستگاه ها
نکات کلیدی از وظایف شهرداریها

1-شهرداری باید روح خدمتگزاری و اخلاص را بیشتر از جاهای دیگر داشته باشد.

کارهای زیادی در پیشرو وجود دارد که باید انجام بشود. آنچه انجام شده، ارزشمند است؛ اما نسبت به آنچه باید انجام بشود، کم است. همانطور که میبینید در مدیریت خدمت به مردم ، احساس اخلاص برای خدا وجود دارد. این چیز خیلی با ارزش است؛ بخصوص در شهرداری که با مردم سر و کار دارد. سازمانهایی که سر و کارشان با مردم بیشتر است. باید روح خدمتگزاری و اخلاص را بیشتر از جاهای دیگر داشته باشندشورا و شهردار که بعد از این انتخابات بر سر کار آمدند، باید جزء کسانی باشند که خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار دهند. از این جا آغاز کنند. برنامه های زائد و منحرف کننده و حرفهای غیر مرتبط به کار را که عده ای به آنها مبتلا بودند و هستند کنار بگذارند و فقط برای مردم کار کنند.مردم همواره در انتخابهای مختلف نشان داده اند به دنبال خدمت رسانی در پرتو شاخص های اصلی انقلاب و اسلام هستند و شورای اسلامی شهر بهشهر و مجموعه شهرداری باید با برادری و همکاری مبتنی بر منطق و قانون برای خدمت رسانی بیش از پیش به مردم تلاش کنند.باید با روحیه انقلابی و کار و عمل جهادی یعنی احساس تکلیف، بدون توقع، فداکارانه،بدون خود نمایی و برای رضای خدا کار کرد. و حتی یک روز را برای خدمت به مردم از دست نداد. در این راه ثابت قدم باشید و آن را ادامه دهید.شروع چیز مبارکی است؛ به شروع خوب اکتفا نکنید؛ بنا را بگذارید بر ادامه راه،همراه با دقت و ملاحظه و مراعات همه شرایطی که برای ادامه این راه لازم است. بنابراین راه خدمت رسانی و اهتمام به آن را ادامه دهید.

2-باید استفاده از روشهای غیر اخلاقی در برخورد با مردم حل شود.

در مراجعات مردمی باید تسهیل و تسریع کار مردم، تکریم آنان و اعتمادسازی به عنوان چهار شاخص مهم مورد توجه جدی باشد. سخت گیریهای بی جا، معطل کردن و سردوانیدن مردم، و استفاده از برخی روشهای غیر اخلاقی در قبال مردم از جمله مشکلاتی است که باید به موازات مبارزه قاطع و پیگیر با فساد، حل شود.شهرداری همیشه در معرض افراد  فرصت طلب و سودجو قرار دارند اما ارتباط با مردم و دسترسی آسان آنان با مدیران شهرداری ، موجب می شود زمینه بسیاری از فرصت طلبی ها از بین برود.

3-رسیدگی به مسئله گیاه و بوستان و درخت جزء مسائل اصلی شهر است.

مسئله گیاه و بوستان و درخت و این چیزها جزء مسائل اصلی است؛ اینها را جزء مسائل فرعی نباید به حساب آورد. درست است که در شمارش مسائل اساسی کشور، چشمها و نگاه ها به سمت اقتصاد، به سمت فرهنگ، به سمت مسائل پولی، به سمت مسائل سیاسی کشانده می شود- معمولا اینجور است- لیکن اگر با دقت نگاه کنیم، مسائلی که مربوط به زیست انسانی است، بیشتر از آنها اهمیت دارد. سیاست برای چیست؟ اقتصاد بر ای چیست؟ خدمات گوناگون شهری و کشوری برای چیست؟ اصلا پیشرفت کشور برای چیست؟ پیشرفت برای این است که انسان ها زندگی سالم و مطلوبی داشته باشند. اگر محیط زیست تخریب شد، همه اینها باطل خواهد شد. اهمیت محیط زیست اینجاست. واقعا اگر ما به مسئله آب، خاک، هوا و آن چیزهایی که منتهی     می شود به این چیزها- مثل مراتع، مثل منابع طبیعی، مثل جنگلها، مثل وضع شهرسازی- نپردازیم، زندگی مردم شیرین نخواهد شد. ما به برکت اسلام توانسته ایم هویت ایرانی خود را حفظ کنیم و این حقیقت باید در همه خدمات و امور شهری خود را  نشان دهد. عامل اصلی برای پیشرفت و حرکت به سوی عزت واقعی حفظ و تقویت فضای تدین و دینداری در فضای شهرها است. باید به این مسئله توجه شود که فرهنگ ما فرهنگ انقلاب اسلامی و ارزش های دین است. باید ارزشهای انقلاب و اسلام در همه بخشهای فرهنگی رعایت شود. و این کار نیازمند تلاش، انگیزه و عزم لازم است. خدمات متنوع در شهرها از جمله ساختمان سازی ها، احداث خیابان ها، نامگذاری ها و زیباسازی ها باید ضمن همخوانی با پیشرفت های روز، با معماری ایرانی، اعتقادات دینی، بافت اجتماعی و شرایط آب و هوایی هر منطقه نیز متناسب باشد

4-در مبارزه با فساد، از هیچ چیز نترسید ملاحظه تهدیدها و اخمها را نکنید.

از هیج چیز نترسید و به خدا توکل کنید. بدانید که اگر برای خدا کار کردید خدا به شما کمک خواهد کرد. هر کس راه نیک را برای خدا انتخاب کند خدای متعال ادامه این راه را تا وقتی که او  همت و اراده دارد برای او هموار خواهد کرد؛ یعنی هر قدمی بردارید، قدم بعدی برای شما مفتوح خواهد شد و همین طور که پیش بروید، خدای متعال گشایشهای پی در پی را برای شما به وجود خواهد آورد. به خدا توکل کنید از هیچ چیز نترسید و ملاحظه تهدیدها و اخمها را نکنید. البته این به معنای آن نیست که از دشمنی ها غفلت کنید؛ نه، غفلت هم نکنید. در داخل شهرداری با فساد مماشات نکنید چه فسادی که مربوط به بیرون شهرداری است و می خواهد از ابزار شهرداری استفاده کند، چه فسادی که خدای نکرده در درون هسته ای از  هسته های شهرداری رخنه کرده باشد و در آنجا بخواهد گسترش پیدا کند و فضا و محیط امنی برای خود درست کند. هر گونه مماشات با فساد و میدان دادن به آن، زیر پای شما را خالی و امکان ادامه کار را برای شما دشوار خواهد کرد.نگذارید در هیچ جای شهرداری فساد رخنه کند البته کار دشواری است. شهرداری جایی است که انسان در آن با پول، با مراجعان و با کسانی که حاضرند برای بعضی از مقاصد خود ولخرجی کنند، مواجه می شود. این طور جاها باید خیلی مراقب بود. اینجاست که تقوای الهی به درد می خورد.  تقوا ذره ای است که اگر انسان آن را پوشید تیرهای زهرآگین فساد و گناه در او کارگر نخواهد شد و او را از پانخواهد انداخت. تقوا حصن منبع انسان است. این که این همه ما را به تقوا توصیه کرده اند به خاطر همین است. بسیاری از خطاها و انحرافاتی که مشاهده می کنید، ریشه فکری ندارد؛ اینکه خیال کنید یک ایدئولوژی است که کسی را به این نحوه عمل کردن وادار می کند؛ نه، ریشه بسیاری از اینها در نفسانیات خود انسان است. یک جا پای انسان می لغزد و جلوگیری نمی کند؛ این لغزش ادامه پیدا  می کند و انسان در صدد توجیه بر می آید و برای خودش ایدئولوژی می سازد. انسان گاهی مبنای فکری درست می کند، خطای خود را اصلاح کند. جلوی خطاها و لغزش های خود را از همه جا بگیریم و بهتر از همه جا، اول کار است و بهتر از اول کار، پیشگیری است. این روح تقوا را در ما تقویت خواهد کرد.

5-شهردار  باید امانتدار  رای، اعتماد، محیط زندگی و اخلاق و فرهنگ مردم باشد.

سلامت بافت مدیران شهری بسیار مهم است زیرا بی توجهی به این بافت، موجب بروز مشکلات عدیده  و تأثیر گذاری آنها بر زندگی روزمره مردم می شود، لذا باید در انتخاب مدیران در سطوح مختلف دقت و اهتمام لازم برای رعایت معیارها انجام گیرد. شهردار و شورای شهر باید امانتدار « رأی، اعتماد، محیط زندگی و اخلاق و فرهنگ مردم» باشند که یکی از مصداق های مهم امانتداری رأی مردم، انتخاب شهردار« امین، قابل اعتماد، با کفایت،پاکدامن، متدین، شجاع، ساده زیست، مردمدار، و مقید به انضباط مالی» است.

6-شهردار باید به شورای شهر توجه داشته باشد و شورا هم شهردار را تقویت کند.

شهردار توجه داشته باشد که شورای شهر ریشه اوست؛ شورای شهر هم مدیری که انتخاب کرده، با همه وجود تقویت کند. با هم باشید. شورای شهر، شهردار را تقویت کند؛ چون سربازی است که او را به وسط میدان فرستاده است؛ بنابراین باید پشت جبهه او را بطور کامل داشته باشد. آن سرباز هم خود را از ریشه و اصل و پایه خود منقطع نداند؛ متصل به آنجا و منبعث از آنجا بداند. این مجموعه واحد مدیریت شهری است. البته در سازمان اداری جمهوری اسلامی برای شورای شهر قیمی معین نشده است؛ چون منتخب مردم است و شهردار را انتخاب می کند و کارها را با همین روشهای درست و شیوه های سالم، پیش بینی و برنامه ریزی می کند و سپس انجام می دهد.

7-در اداره شهر از علم و فکر و برنامه و  اشخاص عالم استفاده کنید.

باید در اداره شهر از روشهای علمی و محققان برجسته دانشگاه ها نیز استفاده شود. این بسیار ضروری و لازم است؛ از علم و فکر و برنامه و اشخاص عالم استفاده کنید. هر چه می توانید، عقول صاحبان عقل را بر عقل خودتان بیفزایید و ذخیره عقلانی خود را تقویت کنید تا بتوانید کاها را انجام دهید.