اقتصاد > مسکن - ایرج رهبر گفت:«درصورتی که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و قدرت خرید مردم بالا برود می توان شاهد رشد معاملات مسکن و رونق این بخش از اقتصاد بود.»

سه شنبه 09 آذر 1395 بازدید: 1036 کد خبر: 12577 [نسخه چاپی]

جامعه > خانواده - سیاست‌های کلی خانواده از سوی جهانگیری معاون اول رییس جمهور برای اجرا به معاونت امور زنان و خانواده ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده مصوب مقام معظم رهبری و ابلاغ نامه شماره ۷۱۷۵۸ مورخ ۹۵.۰۶.۱۵ ریاست محترم جمهوری، سیاست‌های مذکور از سوی معاون اول رییس جمهور به معاونت اموز زنان به شرح ذیل جهت اجرا ابلاغ می‌شود:

۱- ایجاد جامعه‌ای خانواده محور و تقویت و تحکیم خانواده و کارکردهای اصلی آن بر پایه الگوی اسلامی خانواده به عنوان مرکز نشو و نما و تربیت اسلامی فرزند و کانون آرامش بخش.
دستگاه‌های همکار: وزارت آموزش و پرورش - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - سازمان صداوسیما.

۲- محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به‌ویژه نظام مسکن و شهرسازی.
دستگاه‌های همکار: وزارت آموزش و پرورش- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزارت علوم، تحقیقا تو فناوری - وزارت راه و شهرسازی.

۳- برجسته کردن کارکردهای ارتباط خانواده و مسجد برای حفظ و ارتقاء هویت اسلامی و ملی و صیانت از خانواده و جامعه.
دستگاه‌های همکار: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - سازمان صداوسیما.

۴- ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان برای همه دختران و پسران و افراد در سنین مناسب ازدواج و تشکیل خانواده و نفی تجرد در جامعه با وضع سیاست‌های اجرایی و قوانین و مقررات تشویقی و حمایتی و فرهنگ‌سازی و ارزش‌گذاری به تشکیل خانواده متعالی بر اساس سنت الهی.
دستگاه‌های همکار: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - وزارت ورزش و جوانان - سازمان برنامه و بودجه کشور - سازمان صداوسیما - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

۵- تحکیم خانواده و ارتقاء سرمایه اجتماعی آن بر پایه رضایت و انصاف، خدمت و احترام و مودت و رحمت با تأکید بر:
- به‌کارگیری یکپارچه ظرفیت‌های آموزشی، تربیتی و رسانه‌ای کشور در جهت تحکیم بنیان خانواده و روابط خانوادگی.
- فرهنگ سازی و تقویت تعاملات اخلاقی.
- مقابله مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده.
- ممنوعیت نشر برنامه‌های مخل ارزش‌های خانواده.
- ایجاد فرصت برای حضور مفید و مؤثر اعضای خانواده در کنار یکدیگر و استفاده مؤثر خانواده از اوقات فراغت به صورت جمعی.
دستگاه‌های همکار: وزارت آموزش و پرورش - وزارت ورزش و جوانان - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - سازمان صداوسیما

۶- ارائه و ترسیم الگوی اسلامی خانواده و تقویت و ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی با:
- ترویج ارزش‌های متعالی و سنت‌های پسندیده در ازدواج و خانواده.
- پر رنگ کردن ارزش‌های اخلاقی و زدودن پیرایه‌های باطل از آن.
- مبارزه با اشرافیت و تجمل‌گرایی و مظاهر فرهنگ غرب.
- اصلاح رفتار گروه‌های مرجع و برجسته سازی رفتارهای شایسته آنها و جلوگیری از شکل‌گیری گروه‌های مرجع ناسالم.
دستگاه‌های همکار: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزارت آموزش و پرورش - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - وزارت ورزش و جوانان - سازمان صداوسیما.

۷- بازنگری، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی و رویه‌های قضایی در حوزه خانواده متناسب با نیازها و مقتضیات جدید و حل و فصل دعاوی در مراحل اولیه توسط حکمیت و تأمین عدالت و امنیت در تمامی مراحل انتظامی، دادرسی و اجرای احکام در دعاوی خانواده با هدف تثبیت و تحکیم خانواده.
دستگاه‌های همکار: وزارت دادگستری - وزارت کشور - معاونت حقوقی ریاست جمهوری.

۸- ایجاد فضای سالم و رعایت روابط اسلامی زن و مرد در جامعه.
دستگاه‌های همکار: وزارت کشور - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - وزارت آموزش و پرورش- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - سازمان صداوسیما.

۹- ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده‌ها با توانمندسازی آنان برای کاهش دغدغه‌های آینده آنها درباره اشتغال، ازدواج و مسکن.
دستگاه‌های همکار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت راه و شهرسازی - وزارت امور اقتصادی و دارایی - سازمان برنامه و بودجه کشور.

۱۰- ساماندهی نظام مشاوره‌ای و آموزش قبل، حین و پس از تشکیل خانواده و تسهیل دسترسی به آن بر اساس مبانی اسلامی ـ ایرانی در جهت استحکام خانواده.
دستگاه‌های همکار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - وزارت دادگستری - سازمان صداوسیما.

۱۱- تقویت و تشویق خانواده در جهت جلب مشارکت خانواده برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های کشور در همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی.
دستگاه‌های همکار: وزارت کشور - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - سازمان صداوسیما.

۱۲- حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان و مسؤولیت تربیتی و معنوی زنان و مردان و توانمندسازی اعضای خانواده در مسؤولیت پذیری، تعاملات خانوادگی و ایفاء نقش و رسالت خود.
دستگاه‌های همکار: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزارت آموزش و پرورش - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - وزارت کشور - سازمان صداوسیما.

۱۳- پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و عوامل تزلزل نهاد خانواده بویژه موضوع طلاق و جبران آسیب‌های ناشی از آن با شناسایی مستمر عوامل طلاق و فروپاشی خانواده و فرهنگ‌سازی کراهت طلاق.
دستگاه‌های همکار: وزارت کشور - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - سازمان صداوسیما.

۱۴- حمایت حقوقی، اقتصادی و فرهنگی از خانواده‌های با سرپرستی زنان و تشویق و تسهیل ازدواج آنان.
دستگاه‌های همکار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت دادگستری - وزارت کشور.

۱۵- اتخاذ روش‌های حمایتی و تشویقی مناسب برای تکریم سالمندان در خانواده و تقویت مراقبت‌های جسمی و روحی و عاطفی از آنان.
دستگاه‌های همکار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - سازمان صداوسیما.

۱۶- ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقاء سلامت همه جانبه خانواده‌ها بویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده.
دستگاه‌های همکار: وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی - وزارت علوم، تحقیقا تو فناوری - سازمان صداوسیما.

لازم است در راستای تحقق سیاست‌های کلی ابلاغی مذکور به شرح زیر اقدام نمایید:
الف: حسب تشخیص معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی نهادهای انقلاب اسلامی جهت همکاری با آن معاونت، دعوت شوند.
ب: لازم است معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پیگیری و اجرای سیاست‌های ابلاغی از ظرفیت و همکاری دبیرخانه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و سایر شوراها و ستادهای عالی، بهره‌گیری نماید.
ج: کلیه دستگاه‌های همکار موظفند برنامه‌ها، اقدامات و پیشنهادات خود را در قالب سیاست‌های کلی خانواده، به صورت دقیق و شفاف با زمان‌بندی و شاخص‌های ارزیابی، تهیه و به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری (دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده)، ارائه نمایند.
د: کلیه دستگاه‌های همکار موظفند حداکثر ظرف سه ماه نسبت به ارسال برنامه تدوین شده به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری جهت تصویب و تدوین برنامه ملی توسط ستاد ملی زن و خانواده اقدام نمایند.
ه: چنانچه در تهیه و یا اجرای برنامه‌های هر دستگاه، نیاز به وضع بخشنامه، مقررات و یا قوانین باشد، پیشنهاد لازم از سوی آن دستگاه تهیه و به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ارائه شود تا جهت تصویب مراحل قانونی خود را طی نماید.
و: کلیه دستگاه‌های همکار موظفند گزارش اقدامات خود را مطابق برنامه‌های مصوب معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری (دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده)، در مقاطع سه ماهه به دبیرخانه ستاد مذکور، ارسال نمایند و آن معاونت موظف است جمع‌بندی گزارش عملکرد دستگاه‌های همکار به همراه گزارشی از روند اجرا و پیشرفت برنامه‌های مرتبط، موضوع را هر شش ماه یک بار به دفتر معاون اول رییس جمهور ارسال نماید.»

47234